Artykuły

Wrocław. Gogol wg Agaty Dudy-Gracz

Spektakl "Według Bobczyńskiego" na motywach "Rewizora" Mikołaja Gogola w reżyserii Agaty Dudy-Gracz to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Przedstawienie zostało przygotowane na podstawie autorskiego scenariusza reżyserki, na kanwie powstałego w 1836 r. w Rosji dzieła Gogola. "Chciałabym, żeby widzowie przyszli na to spotkanie nie spodziewając się niczego i niczego wcześniej nie zakładając, żeby byli jak +białe karty+. Spektakl nie opowiada bowiem o dramacie małego urzędnika, a o samym Rewizorze od początku nie wiemy nic" - powiedziała w czasie środowej próby medialnej Duda-Gracz.

Spektakl rozpoczyna się od monologu Bobczyńskiego - w tej roli gościnnie Tomasz Schimscheiner - w którym prosi on, aby wspomnieć o jego istnieniu. Charakteryzując tytułowego bohatera reżyserka podkreśliła, że to zwykły, szary człowiek, który nie mieści się w kadrze i "dla którego zawsze brakuje krzesła". - W jego wypadku nie ma dylematu: być albo nie być. On tylko chce być. Zaistnieć bez względu na to, co to oznacza - tłumaczyła.

Duda-Gracz zaznaczyła, że każdy z nas boi się swojego rewizora, "który przyjeżdża raz i albo zmieni nasze życie, albo je nam zabierze". - Przyjazd rewizora to przyjazd kogoś ostatecznego, osoby, która ma władzę, i nie zależy jej na nikim, ale wszyscy zależą od niej. Pytanie brzmi, jak się zachowamy w styczności z kimś takim - mówiła.

Oprócz Schimscheinera na scenie wystąpią m.in. Ewelina Paszke-Lowitzsch, Maciej Tomaszewski, Krzysztof Kuliński, Piotr Łukaszczyk, Michal Szwed i Michał Dudziński. Scenografię i kostiumy przygotowała Duda-Gracz, muzykę - Jakub Ostaszewski, a choreografię Tomasz Wesołowski.

Premiera sztuki zaplanowana została na 14 stycznia, 12 i 13 stycznia odbędą się dwa spektakle przedpremierowe.

Agata Duda-Gracz jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jako reżyser, scenograf i twórca kostiumów zrealizowała ponad 20 spektakli - m.in. "Woyzeck" Georga Buchnera, "Kaligula" według Alberta Camusa oraz "Według Agafii" na motywach "Ożenku" Gogola - w teatrach dramatycznych i operowych w Zakopanem, Krakowie, Wrocławiu, Kaliszu, Warszawie i Łodzi. W 2009 r. otrzymała krakowską nagrodę "Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce", a w 2010 r. dwie "Złote Maski" za reżyserię i scenografię spektaklu "Według Agafii".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji