Artykuły

Kraj. Teatralne Hity 2012 roku

W nowym roku teatry będą zarabiać. Na czym? Na tym, co w ostatnich miesiącach najlepiej korespondowało z potrzebami i nastrojami widzów. Na blasku gwiazd i energii oburzonych. Wściekły impet, jakiego polski teatr dostał pod koniec 2011 roku, w 2012 roku zamieni się w strategię repertuarową

Co przytomniejsi dyrektorzy teatrów dawno zakontraktowali już sobie artystów najbardziej gniewnych i krytycznych, licząc, że utrzymają do premiery emocjonalny klimat i nie dadzą się spacyfikować kolejnym sukcesom.

Monika Strzępka i Paweł Demirski pokazali w mijąjącym roku, jak atrakcyjne może być wyrażanie gniewu. Wzywali do porzucenia złudzeń, że państwo i wolny rynek mają nas w swojej opiece, Zdobyli za to nagrody na najważniejszych festiwalach - bydgoskie "Prapremiery", krakowski festiwal festiwali "Boska Komedia" - zdołali też wreszcie wykrzyczeć swoje diagnozy ze sceny w samej stolicy ("W imię Jakuba S.", Teatr Dramatyczny, Warszawa). W nowym sezonie przyjrzą się sytuacji artystów, którym opinia publiczna przylepiła łatkę "niegrzeczny". Dla Teatru Polskiego we Wrocławiu zrealizują spektakl o Courtney Love - artystce, która niezależnie od własnego dorobku zawsze zostanie tylko "tą jędzą", przez którą zabił się jej mąż, młody bóg, wokalista Nirvany Kurt Cobain. Premiera 16 czerwca.

O furii, która ma przynieść odnowę moralną i pocieszenie, opowie w Teatrze Polskim we Wrocławiu także Jan Klata. Na 15 czerwca zaplanowano premierę jego "Diabła" wg kostiumowego horroru Andrzeja Żuławskiego z l972 roku. Wielkopolska dostaje się w ręce zaborców, a uwolniony po latach więzienia spiskowiec Jakub powraca do domu. Zamiast chronić najbliższych przed konsekwencjami przemian, rozpoczyna nad nimi krwawy sąd. Groza jak ze "Lśnienia" Stephena Kinga, słowiańskie opętanie, polskie zaślepienie hasłami "zdrada", "czystość". Spektakl wspólprodukowany przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty".

Oburzać się będzie także Teatr Polski w Bydgoszczy, który w ciągu kilku ostatnich lat stał się jedną z bardziej inspirujących scen w krąju. Specjalnie na potrzeby cyklu "Oburzeni" (marzec - czerwiec) powstają trzy nowe sztuki: "Pielgrzymi 2012" Jarosława Jakubowskiego (autora nagradzanego "Generała" o Wojciechu Jaruzelskim), "Kalekie ptaki, ostre trawy" Mateusza Pakuły (twórca tekstów o micie Słowackiego i Bruce'a Lee) i "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (poważnie przyglądającej się w kolejnych sztukach korzeniom terroryzmu, potrzebie dumy narodowej i próbom organizowania sobie życia "w historii" i "pomimo historii").

Grunt pod "wściekłość a la Polonaise" przygotuje tam Maja Kleczewska. 4 lutego w Tatrze Polskim odbędzie się premiera szekspirowskiej "Burzy". Spektakl ma być końcem świata w miniaturze. Ma wstrząsnąć, dokonać nieodwracalnych zmian w myśleniu i wrażliwości odbiorców.

Relaks po tej serii horrorów zapewnią gwiazdy, jak Krystyna Janda (szykująca w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku "Seks dla opornych") czy zalewające Polskę inscenizacje sztuk Hanocha Levina - izraelskiego eksperta od sentymentalnych żartów ze zmarnowanego życia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji