Częstochowa. Festiwal im. Kaliny Jędrusik wkrótce
Impreza odbędzie się już raz piąty. W ten sposób organizatorzy festiwalu upamiętniają fakt, że słynna aktorka i artystka kabaretowa urodziła się w Gnaszynie, będącym obecnie dzielnicą Częstochowy i w tym mieście spędziła wczesną młodość.
Wokaliści przed debiutem płytowym mogą do 1 lutego można nadsyłać zgłoszenia do udziału w Konkursie Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie. Przesłuchania konkursowe i koncert finałowy odbędą się od 17 do 19 lutego.
Co roku w ramach festiwalu odbywa się konkurs promujący wartościową piosenkę, za każdym razem dedykowany innemu artyście.
W poprzedniej edycji prezentowano dorobek Grzegorza Ciechowskiego, w tej najbliższej uczestnicy będą śpiewali piosenki Kabaretu Starszych Panów.
Do konkursu może przystąpić każdy wokalista przed debiutem płytowym, niezależnie od wieku. Musi zaprezentować dwie piosenki, w tym jedną pochodzącą z Kabaretu Starszych Panów. Drugi utwór - z repertuaru innego wykonawcy lub nowy. Organizatorzy podpowiadają, że mile widziane będą piosenki Kaliny Jędrusik.
Demo na płycie CD i kartę zgłoszeniową można nadsyłać do 1 lutego do Ośrodka Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie. Osoby zakwalifikowane do konkursu zostaną powiadomione o tym do 9 lutego. Podczas przesłuchań jury oceniać będzie walory głosowe, interpretację, muzykalność i osobowość artystyczną. Wykonawcy może towarzyszyć akompaniator.
Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.). Po studiach aktorskich w Krakowie trafiła do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tworzyli w Polsce jedną z najbarwniejszych artystycznych par tamtych czasów.
Kariera teatralna Jędrusik objęła później występy na scenach teatrów warszawskich. Wielką popularność przyniosły jej występy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch".
Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego. Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie. (PAP)