Artykuły

Łódź. Sylwestrowa premiera u Jaracza

Jak spędzić Sylwestra z Kamilem Maćkowiakiem i Ewą Audykowską-Wiśniewską, aktorami Teatru im. S. Jaracza w Łodzi? Wystarczy wybrać się na sylwestrową premierę spektaklu "Totalnie szczęśliwi", współczesnej austriackiej dramatopisarki Silke Hassler. "Totalnie szczęśliwi" to dość nietypowa historia miłosna rozgrywająca się w świecie dwudziestokilkulatków.

Ona - aktorka, która dorabia w sex-telefonie, i on - nie odnoszący zbyt dużych sukcesów pisarz, oboje są młodzi, piękni i utalentowani. Zdaje się, że sukces, miłość i totalne szczęście mają na wyciągnięcie ręki. A jednak obie postaci naznaczone są samotnością, obie tęsknią za miłością. On cierpi z powodu braku wyjątkowości swojej osoby i literackich dokonań. Zdaje mu się, że każde słowo zatraciło swoje prawdziwe znaczenie i spowszedniało. Ona boi się, że zaspokajając telefonicznie wszelkie męskie fantazje w rzeczywistości nie będzie potrafiła być przekonująca jako kochanka.

Czy można jeszcze w ogóle mówić o intymności w czasach, w których bombardowani jesteśmy uproszczonymi i zwulgaryzowanymi obrazami relacji damsko-męskich? Jak w rzeczywistości odartej z wszelkiego tabu zachować się przy spotkaniu twarzą w twarz? Silke Hassler pokazuje ten fragment współczesnego świata, w którym z lęku przed samotnością uciekamy w wygodne kłamstwa o sobie samych, w którym paradoksalnie w otwarciu się na drugiego człowieka pomaga wejście w kolejną wyimaginowaną rolę. Sztuka "Totalnie szczęśliwi" miała premierę jesienią tego roku w Wiedniu.

Najnowszy spektakl "Jaracza" reżyseruje Jacek Filipiak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Filipiak, który w latach 90. związany był z Teatrem Wie-rszalin z Supraśla, znany jest jako reżyser filmów dokumentalnych ("Bidul") i fabularnych. Jego "Zerwany", do którego zdjęcia kręcono w Łodzi, zdobył kilka znaczących nagród.

Autorką scenografii jest Joanna Macha, kostiumy przygotowała Marta Joanna Bryś. Spektakl zrealizowany został przy wsparciu Austriackiego Forum Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji