Artykuły

Pijmy aż do dna

W sobotę 2 lipca swój kolejny letni sezon rozpoczyna w Sopocie Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej. W miesiącach wiosenno-jesienno-zimowych występuje gościnnie ze swoim repertuarem w Polsce i za granicą, aby co roku, w lipcu i w sierpniu, wrócić do budynku Teatru na Plaży.

Program Teatru Atelier tradycyjnie składa się z Lata Teatralnego Sopot oraz Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. Obie imprezy cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów, dzięki swemu niepowtarzalnemu klimatowi, który tchnęła w ten teatr Agnieszka Osiecka. Z jej osobą związana jest otwierająca tegoroczny letni sezon Atelier sobotnia premiera - spektakl muzyczny "Do dna", na podstawie "Cinzano" i "Urodziny Smirnowej", urodzonej w Moskwie dziennikarki i dramatopisarki Ludmiły Pietruszewskiej, w przekładzie oraz z songami Osieckiej.

- Do dna - oznacza picie do końca, ale i życie na dnie. Na dnie są bohaterowie Pietruszewskiej, którzy wiedzą o tym i właśnie dlatego piją. Zamknięte koło. Ale to nie jest spektakl o tym, jak się pije w Rosji, to spektakl o ludziach, którzy tak strasznie się pogubili... - napisał w zapowiedzi spektaklu jego reżyser i autor scenografii Andre Hubner-Ochodlo. "Cinzano" i "Urodziny Smirnowej" to dwie jednoaktówki, grane osobno - jedna po drugiej. Teksty opowiadają o straconym pokoleniu, o zmarnowanym życiu. W "Cinzano" spotykają się trzej kumple, którzy w piątkowy wieczór mają swoje święto. Na dodatek jednemu z bohaterów "Cinzano" umarła matka, więc pije z rozpaczy i... przepija pieniądze przeznaczone na pogrzeb.

Bohaterkami "Urodzin Smirnowej" są ich kobiety, którym alkohol pozwala otworzyć się choć na chwilę przestać udawać, że żyją życiem, jakiego pragnęły. Wzajemne zwierzenia, jak to u Osieckiej, są umiejętnie przerysowane i zaprawione nutą ironii. Ochodlo sztukę Pietruszewskiej kupił w Niemczech w połowie lat 90. Pokazał tekst Agnieszce Osieckiej, która określiła go jako fascynującą i prawdziwą opowieść o człowieku i dopisała swoje songi. Premiera spektaklu odbyła się w 1997 r. w Teatrze Atelier. Teraz spektakl ponownie wraca na deski sopockiego teatru - z muzyką Przemysława Gintrowskiego w aranżacjach Adama Żuchowskiego oraz z nową obsadą: Iwoną Chołuj, Teresą Dzielską, Agatą Ochotą-Hutyrą, Piotrem Machalicą, Waldemarem Cudzikiem i Adamem Hutyrą.

Na tegoroczny sezon dyrektor Teatru Atelier przygotował aż dwie premiery dramatyczne. Oprócz "Do dna" zobaczymy też, również w lipcu, "Znikomość" Larsa Norena, a także "Jubileusz" Georga Taboriego, spektakle zrealizowane z Teatrem Arena z Ostravy w Czechach. Na scenę wraca też znakomity spektakl "Szary Anioł" Moritza Rinkego z popisową rolą Joanny Bogackiej. Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu Teatralnego Lata: konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej, recitalu Hanny Banaszak oraz Festiwalu "Z młodej piersi się wyrwało", który poprowadzi Andrzej Poniedzielski. Swój najnowszy spektakl muzyczny "Tuwim dla Dorosłych", który mogliśmy oglądać choćby podczas tegorocznego Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni, pokaże, współkierujący Latem Teatralnym (obok Andre Ochodlo), Jerzy Satanowski.

Nie zabraknie drugiego, obok Lata, najważniejszego punktu letniej sceny w Atelier - Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską, które podzielone zostały na dwie części - 24 lipca do 7 sierpnia oraz od 22 do 28 sierpnia.

Tegoroczna propozycja to przede wszystkim premierowy koncert "Mimaamakim" ("Z głębi wołam") - New Yiddish Songs w wykonaniu Andre Ochodlo i The Ezechiel Messengers. Napięty program pomieścił też występy znakomitych zespołów: Pressburger Klezmer Band i Max Klezmer Band, a także "Merkavot" ("Przypływ") Mikołaj Trzaska Trio. Wraca też znakomity koncert "Mayne Teg" z towarzyszeniem The Jazzish Quintet. Imprezę uświetnią też prezentacje etiud filmowych z Muzeum Żydowskiego z Bratysławy, część II.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji