Artykuły

Odejście Fausta

Są sławni na całym świecie. Gościli w 25 krajach wszystkich kontynentów. 47 razy występowali za granicą.

Ponieważ w Warszawie rzadko się pokazują i nie wiadomo kiedy nas odwiedzą, prezentujemy dziś fotoreportaż z ich najnowszej premiery, czyli z "Odejścia Fausta" w wykonaniu wrocławskiej Pantomimy Henryka Tomaszewskiego.

Gdy Czytelnicy "Expressu" zobaczą te zdjęcia, Pantomima będzie właśnie oklaskiwana przez londyńską publiczność.

Latem br. wrocławianie wyruszą w nową podróż, do Włoch, Francji, Hiszpanii, a może i na Kubę.

"Odejście Fausta", którego premiera odbyła się we Wrocławiu 16 marca, to pierwsza pełnospektaklowa, jednotematyczna pantomima Tomaszewskiego, do muzyki Henri Berlioza.

Dotychczas Tomaszewski prezentował w swoich programach cykl mimodramów, w których fabuła literacka była tylko pretekstem do przekazania jakichś myśli, doznań, rodzajów ruchu. Z "Odejściem Fausta" jest inaczej - scenariusz przygotowany w oparciu o arcydzieło Goethego i o różnego pochodzenia legendy średniowieczne stanowi próbę wyrażenia wielkiego bogactwa treści środkami pantomimicznymi.

Teatr ten jest uznawany na całym świecie jako jedno z najciekawszych i najwybitniejszych zjawisk współczesnej sztuki. Tomaszewski, wprowadził do pantomimy nowe elementy i nową myśl. Odszedł od tradycji francuskiej, m. in. od stylu Marcela Marceau, popisy solisty zastąpił kunsztem zespołu, poszukującego takich środków wyrazu, które zdolne byłyby oddać bez słów najtajniejsze doznania i przeżycia człowieka i problemy nurtujące świat.

[data publikacji artykułu nieznana]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji