Artykuły

Warszawa. Premiera III Symfonii Pawła Mykietyna

Premiera III Symfonii Pawła Mykietyna, skomponowanej na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, odbędzie się w sobotę w stołecznym Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Będzie to jeden z kulturalnych akcentów zakończenia polskiej prezydencji.

1 lipca w Warszawie, podczas oficjalnej inauguracji Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, w Filharmonii Narodowej prapremierowo zabrzmiała III Symfonia Pawła Mykietyna (na zdjęciu) na głos i orkiestrę, skomponowana na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pięcioczęściowy utwór symfoniczny na alt i orkiestrę zagrała wówczas Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą holenderskiego dyrygenta Reinberta de Leeuwa. Partię solową zaśpiewała wybitna polska śpiewaczka Jadwiga Rappe.

- 1 lipca Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji otwieraliśmy tym utworem podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Nie wyobrażaliśmy sobie lepszego muzycznego akcentu na zakończenie polskiej prezydencji. Specjalnie na nasze zamówienie Paweł Mykietyn skomponował dzieło, które znakomicie koresponduje z naczelną ideą naszego programu - Art for Social Change - kultura jako narzędzie zmiany społecznej. III Symfonia łączy muzykę poważną z tekstami sms, z głosem młodego pokolenia, sztukę najwyższych lotów z otaczającą nas rzeczywistością - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Po prawykonaniu na inaugurację polskiej prezydencji utwór zabrzmi premierowo i to w nowej odsłonie 17 grudnia o 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. III Symfonię wykona Jadwiga Rappe - alt, tym razem z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Wizualizacje do 50-minutowego utworu przygotował Denis Gauguin.

- Rzeczywiście inauguracja prezydencji wiązała się z szeregiem imprez kulturalnych m.in. właśnie w prawykonaniem tej symfonii. Teraz jeszcze raz utwór zostanie wykonany, jednak trochę w innej odsłonie Orkiestry AUKSO z Tych, która będzie towarzyszyć Jadwidze Rappe. Symfonia powstała mniej więcej rok temu. Takim moim głównym pomysłem, który w jakimś sensie nurtował mnie już wcześniej, było napisanie muzyki poważnej, akademickiej, która w pewnym sensie nawiązuje do muzyki, a poprzez teksty, które wybrałem, w ogóle do kultury dzisiejszej młodzieży - podkreślił Paweł Mykietyn.

Jak zaznaczył, pragnął napisać utwór w pewnym sensie odarty z jakiegoś "patosu czy koturnów". "Chciałem, by był to utwór, w którym podmiot liryczny jest takim zwykłym, młodym człowiekiem, poruszającym się po meandrach wielkiego miasta. To taka symfonia w pewnym sensie dionizyjska, ale odarta z jakiejkolwiek pompy" - powiedział artysta podczas piątkowej próby medialnej utworu.

Paweł Mykietyn (ur. 20 maja 1971 r. w Oławie) to kompozytor i klarnecista. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie profesora Włodzimierza Kotońskiego (dyplom w 1997). W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu "Warszawska Jesień" utworem "La Strada".

W 1993 r. jako klarnecista zdobył I. miejsce w drugiej edycji konkursu Młodzi Wykonawcy Muzyki XX wieku, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. W 1995 r. jego utwór "3 for 13" zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii młodych kompozytorów. W 1996 r. utwór "Epifora" zdobył pierwszą nagrodę na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Amsterdamie w kategorii młodych kompozytorów.

Pisał muzykę na zamówienia festiwalu Warszawska Jesień, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, i dla wielu zespołów. W styczniu 2000 r. otrzymał "Paszport Polityki". W tym samym czasie jego kompozycja "3 for 13" była prezentowana na Midem Classique w Cannes.

Paweł Mykietyn był założycielem i klarnecistą działającego w latach 1990-2005 zespołu Nonstrom, specjalizującego się w muzyce współczesnej. Skomponował muzykę do większości spektakli teatralnych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Współpracował także m. in. z Grzegorzem Jarzyną i Pawłem Łysakiem. Jest autorem muzyki m.in. do filmów "Egoiści" Mariusza Trelińskiego, "Ono", "33 sceny z życia", "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "Tatarak" Andrzeja Wajdy i "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji