Artykuły

Baletowy upał

Weekend w Szczecinie był nie tylko upalny, ale i baletowy. Za sprawą Fundacji Balet i pasjonującej się tą dziedziną sztuki Marii Andrzejewskiej odbył się na scenie Opery na Zamku czwarty konkurs na najlepszego absolwenta polskich szkól baletowych - pisze Maciej Deuar.

Jest ich w naszym kraju pięć: w Bytomiu, Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Czy powstanie szósta w Szczecinie? Idea, strategia i zamiary są - czas pokaże, co z tego wyniknie...

Do udziału w konkursie tancerzy typują dyrektorzy i rady pedagogiczne poszczególnych szkół, zaś absolwentów w ciągu jednego wieczoru w Szczecinie ocenia jury, któremu przewodniczy Ewa Głowacka - niegdyś znana tancerka, dzisiaj pedagog. Może jednak warto byłoby się zastanowić nad poszerzeniem jurorskiego grona o praktykujących obecnie artystów, i to również w dziedzinie tańca współczesnego i teatru tańca?

Tak czy inaczej młodzi artyści otrzymali w Szczecinie rzadką okazję zaprezentowania się przed publicznością. Bo co tu kryć, kondycja polskiego baletu jest nie najlepsza głównie przez to, iż teatry muzyczne bardzo rzadko przygotowują samodzielne spektakle baletowe, a środki przeznaczane na tę dziedzinę sztuki są nad wyraz skromne. Problemy polskiego baletu omawiane były zresztą podczas specjalnej konferencji, która towarzyszyła konkursowi.

Za najlepszą tegoroczną absolwentkę szkół baletowych w Polsce uznano Emilię Stachurską (warszawska Szkoła Baletowa) - uczennicę Teresy Memches. Przyznano także trzy wyróżnienia: Karolinie Wiśniewskiej (Bytom), Arkadiuszowi Głębockiemu (Poznań) i Małgorzacie Czajowskiej (Bytom).

Po konkursowym piątku odbył się w sobotę koncert pod pretensjonalną nazwą "Gala gwiazd baletu", w którym przez trzy godziny występowali uczniowie, absolwenci, pedagodzy tańca i para tancerzy z Opery Narodowej. Przemilczmy też miłosiernie poziom konferansjerki w wykonaniu jej męskiej części (bo do estradowego obycia red. Kingi Brandys zastrzeżeń mieć nie sposób). Współorganizatorami imprezy była Opera na Zamku i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, patronat roztoczył minister kultury i prezydent Szczecina. Patronat prasowy sprawował "Kurier Szczeciński".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji