Artykuły

"Bądź moją wdową" z Bielicką

Hannę Bielicką poznałem najpierw jako aktorkę dramatyczną. Grała tytułową rolę w "Żabusi" Zapolskiej w Teatrze Klasycznym (to nie ten, który nazywa się "Studio" ale obecny Współczesny). Kiedy to było? Chyba równo ćwierć wieku temu. No więc powinna obok 35-lecia pracy artystycznej święcić jeszcze jeden jubileusz: 25-lecia drugiego małżeństwa z estradą i rozstania się ze sceną dramatyczną. I chyba tej zdrady nie żałuje. Ani widownia. Dlatego, że może dać ludziom więcej radości, uśmiechu, rozrywki.

To refleksja z okazji jubileuszowej premiery zabawnej współczesnej komedii muzycznej Marcela Mithois pt. "Bądź moją wdową", uświetnionej obecnością autora. Zdobywany przez miliarderkę Coco Baisos (po bankructwie i samobójstwie męża) następnie zdobywający ją bankier Anatol Longvie (Kazimierz Brusikiewicz) określił ją jako "tajfun, burzę, cyklon". Z lekką przesadą można to samo powiedzieć o grającej tę postać jubilatce: tajfun temperamentu scenicznego, burza uśmiechów i cyklon atakującej nas wymowy. A więc żywioły raczej niegroźne a nawet bardzo przyjemne. Nie wiem co prawda, czy zbankrutowany miliarder pan Baisos nie ożenił się czasem z Madame Sans Gene, no ale skoro ta pyskata, cudowna praczka paryska podbiła samego Napoleona, nie mówiąc już o całej Polsce oraz (jak ujawnił na jubileuszu jej amerykański impresario) również Stany Zjednoczone, nie licząc przynajmniej dwóch naszych ministrów (niedyskrecja organizatorów jubileuszu!) - to daj nam Boże taką praczkę w każdej komedii.

A komedia jubileuszowa dostarczyła wiele okazji, by rozkoszować się aktorstwem komediowo-estradowym jubilatki i jej kolegów: Wiesława Machowskiego, Rudolfa Gołębiowskiego, Ilony Kuśmierskiej i Ireneusza Kocylaka, Emilii Radziejowskiej, Kazimierza Brusikiewicza, Bohdana Krzywickiego, Tadeusza Plucińskiego (gościnnie w roli zabawnego inspektora policji) i Haliny Kazimierowskiej. Tę beztroską zabawę okrasiły zgrabne i dowcipne jak zwykle piosenki Gozdawy i Stępnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji