Artykuły

Poznań. Antykorporacyjna "Śmierć pracownika" w Polskim

Wszystko wskazuje na to, że w piątek czeka nas jedno z najciekawszych poznańskich wydarzeń teatralnych w tym roku. Mowa o prapremierze "Śmierci pracownika", dramatu Michała Kmiecika w reżyserii Iwo Vedrala.

"Widmo krąży po siedzibie firmy, widmo pracownika" - głosi jedno z haseł umieszczonych w nietypowo skonstruowanym (na obraz i podobieństwo teczki personalnej) programie spektaklu. I już po jego zawartości można się zorientować, z czym będziemy mieli do czynienia. Bo znajdziemy w nim fragment przemówienia Naomi Klein - autorki słynnego "No Logo", jednej z najczęściej cytowanych lewicowych intelektualistek - podczas wiecu Occupy Wall Street w Nowym Jorku, manifest Ruchu 15 Maja - czyli hiszpańskich Oburzonych, czy wiersz Władysława Broniewskiego "Lekka atletyka".

Tekst 19-letniego Kmiecika - nagrodzony w konkursie "Metafory Rzeczywistości" - to ostra, napisana oryginalnym językiem satyra społeczna, nad którą unosi się duch Pawła Demirskiego. - Atutem tego tekstu jest fakt, że autor z racji wieku nie zdążył zachwycić się kapitalizmem, jest odcięty od sentymentu, który wielu z nas ma do przemian, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku. Dlatego ten tekst jest taki ostry - mówi Iwo Vedral, reżyser spektaklu. - Jednak ja nie czuję się uprawniony do stawiania całościowej diagnozy społecznej, bardziej interesuje mnie sprowadzenie poruszanych problemów do sytuacji podstawowej: spotkania człowieka z człowiekiem, kobiety z mężczyzną.

Prapremiera "Śmierci pracownika" odbędzie się w piątek o godz. 19.30 w Teatrze Polskim. Przed świętami spektakl można jeszcze zobaczyć w sobotę i niedzielę o tej samej godzinie.

**

- Jest to tekst, który nieoczekiwanie zyskał bardzo silną aktualność. "Śmierć pracownika" ma charakter antykorporacyjny, niedawne protesty "oburzonych" na całym świecie nadają temu tekstowi nowy kontekst. Dramat jest dowcipny, erudycyjny, ma cechy bardzo dojrzałego pisania, można się tu doszukać wpływów Brechta - powiedział we wtorek PAP dyrektor teatru Paweł Szkotak.

- Michał Kmiecik to dziewiętnastolatek. To też pokazuje, jak otwarty jest nasz konkurs. Czytane prace są oznaczone godłami i każdy, niezależnie od dorobku, ma takie same szanse. To jest bardzo interesujący nowy talent na scenie polskiej dramaturgii, cieszę się, że trafił do Poznania - mówił Szkotak.

Dramat Michała Kmiecika zdobył główną nagrodę czwartej edycji organizowanego przez Teatr Polski konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości", rozstrzygniętego we wrześniu w Poznaniu. Na tegoroczną edycję nadesłano 156 tekstów.

Zgodnie z założeniami konkursu, teatr przygotowuje pełną wersję sceniczną nagrodzonej pracy. W pierwszej edycji konkursu nagrodzone prace: "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego skierowane zostały do produkcji teatralnej w drugiej połowie sezonu artystycznego 2008/2009. "Przyjaciel" Radosława Paczochy nagrodzony w II edycji konkursu zrealizowany został w sezonie artystycznym 2009/2010. "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego, który zdobył nagrodę w III edycji konkursu, miał swoją premierę w listopadzie 2010 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji