Toruń-Bydgoszcz. "Powrót" Instytutu B61
Projekt "Powrót" z udziałem Katarzyny Groniec, Stanisława Tyma, Mariusza Lubomskiego oraz grupy SOFA będzie zaprezentowany w środę i czwartek w Toruniu i Bydgoszczy. Przedsięwzięcie organizowane przez Instytut B61 to połączenie muzyki, teatru i nauki.
Jak informują organizatorzy, spektakl "Powrót" to wejście w świat astronautów, którzy powrócili na Ziemię z misji do odległych gwiazd. Według ziemskiej miary czasu ich podróż trwała wiele lat i w tym czasie zaszły na ziemi ogromne zmiany, do których astronauci muszą się zaadaptować.
- Po powrocie każdy uczestnik misji kosmicznych musi pojechać do Ośrodka. Zanim wróci do społeczeństwa, przejdzie tam szereg badań, które zweryfikują jego reakcje na nowe otoczenie. Nie każdy przejdzie testy pomyślnie. W przestrzeni kosmicznej czas płynie wolniej niż na Ziemi. Dla niektórych astronautów, pozostał tylko Ośrodek - tłumaczą przeznaczenie miejsca, w którym odbędzie się spektakl.
Sama lokalizacja "Ośrodków" w Toruniu i Bydgoszczy pozostanie tajemnicą, którą poznają tylko uczestnicy wydarzenia. Wszyscy chętni zostaną zabrani do "Ośrodka" w ośmiu kilkudziesięcioosobowych grupach, które zawiezie na miejsce autokar.
"Powrót" odbędzie się w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza. "Instytut B61" jest projektem z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej i estradowego koncertu, który stawia sobie za cel przekazanie wiedzy naukowej poprzez sztukę multimedialną.
Reżyserem i pomysłodawcą działań Instytutu B61 jest Jan Świerkowski - doktorant na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Instytut B61 zainicjował swoją działalność w 2009 roku, w czasie obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii. Grupa osób skupionych wokół tego przedsięwzięcia tworzyła już widowiska m.in. w opuszczonym browarze (na potrzeby Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest 2010), w byłym komisariacie policji (dla Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway 2010 w Toruniu) oraz w XIX-wiecznym forcie pruskim (podczas Międzynarodowego Roku Astronomii 2009).
Na przełomie września i października 2010 Instytut B61 realizował też projekt "Zderzenie", którego wykonawcy jeździli po Polsce specjalnym pociągiem, zatrzymując się na dworcach kolejowych (Warszawa Centralna, Poznań Główny, Łódź Fabryczna, Bydgoszcz Główna, Toruń Główny, Włocławek) i wystawiając tam spektakle zainspirowane powstaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów.