Katowice. Motyw anioła i diabła w teatrze na wystawie w CSP
Centrum Scenografii Polskiej zaprasza od 19 grudnia na wystawę "Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba. Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego drugiej połowy XX wieku", prezentującą projekty scenograficzne, kostiumy, lalki, a także fragmenty dekoracji scenicznej uzupełnione wybranymi fotografiami ze spektakli.
Anioł Stróż czy Archanioł Gabriel? Sympatyczny Boruta czy może przerażający Belzebub? Obecnie w bardzo różny sposób wyobrażamy sobie istoty nas ochraniające lub skłaniające do zła. Ich plastyczne przedstawienia odnajdziemy na ekspozycji prezentowanej od 19 grudnia w Centrum Scenografii Polskiej, Oddziale Muzeum Śląskiego. Wystawę "Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba. Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego od drugiej połowy XX wieku" będzie można zwiedzać do 31 marca 2012 roku.
W polskim teatrze XX wieku znajdujemy ciekawe próby plastycznego ukazania postaci anioła i diabła. Często są to prace silnie zakorzenione w kulturze ludowej, odnoszące się także do ikonografii średniowiecza, czy polskiego barokowego wyobrażenia dotyczącego mieszkańców nieba i piekła. Prace Adama Stopki, Zenobiusza Strzeleckiego czy Adama Kiliana stosujące persyflażowe ujęcia postaci w XX wieku były wyznacznikami myślenia dla wielu innych scenografów. Zaprezentowane eksponaty pozwolą zwiedzającym skonfrontować własne i zarazem współczesne wyobrażenia anioła i diabła z ludowymi, średniowiecznymi czy romantycznymi postaciami przetwarzanymi w pracach scenografów drugiej połowy ubiegłego wieku.
Wystawa zaprezentuje projekty scenograficzne, kostiumy, lalki, a także fragmenty dekoracji scenicznej uzupełnione wybranymi fotografiami ze spektakli. Wśród pokazanych realizacji znajdą się wybrane inscenizacje tekstów dramatów romantycznych, teatru staropolskiego, inspirującego się teatrem misteryjnym i liturgicznym, realizacje ściśle związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz przedstawienia teatru lalkowego, sięgającego po teksty legend i podań.
Na ekspozycji pokazane zostaną projekty scenograficzne do "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Kazimierza Dejmka i Andrzej Stopki oraz "Żywotu Józefa" Dejmka, zarówno w scenografii Zenobiusza Strzeleckiego z 1958 roku, jak i Andrzeja Stopki z 1965 roku. Zobaczymy także fotosy z tak znaczących realizacji, jak "Dziady" Kazimierza Dejmka i Andrzeja Stopki z 1967 roku (na zdjęciu), "Dziady" z 1973 roku Konrada Swinarskiego i Krystyny Zachwatowicz, "Dziady - dwanaście improwizacji" Jerzego Grzegorzewskiego ze scenografią Barbary Hanickiej z 1995 roku oraz "Dziady drezdeńskie" Piotra Potworowskiego z 1962 roku, a także prace scenograficzne Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, Adama Kiliana, Ewy Starowieyskiej, Zygmunta Smandzika i Zofii de Ines.
Ekspozycja "Od Nieba do Piekła, od Piekła do Nieba. Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego drugiej połowy XX wieku"
19 grudnia 2011 - 31 marca 2012
Koncepcja wystawy: Agnieszka Tabor
Współpraca kuratorska: Jolanta Niedoba
Aranżacja: Krystian Banik