Artykuły

Wrocław. Warlikowski w "Alternatives Théâtrales"

Ukazał się wspólny numer "Notatnika Teatralnego" i "Alternatives Théâtrales", którego bahaterem z publikacjami poświęconymi twórczości twórczości Krzysztofa Warlikowskiego.

W najnowszym numerze 110/111 belgijskiego pisma "Alternatives théâtrales" poświęconego twórczości Krzysztofa Warlikowskiego ukazały się tłumaczenia artykułów z numeru "Notatnika Teatralnego" nr 62-63/2011. W spisie treści znalazły się artykuły: Piotra Gruszczyńskiego "Nowy zawsze nowy", Krystyny Duniec "Romantyk?", Georges'a Banu "Wieczna kobiecość albo Emilia Marty i jej sobowtór", "Marilyn i W połowie życia - w głębi ciemnego lasu" oraz rozmowy Alicji Binder z Yannem Collette "Żywe mięso", Doroty Buchwald z Ewą Dałkowską "Perypatetycy", Ewy Hevelke z Markiem Kalitą "Iść", Doroty Kowalkowskiej z Andrzejem Chyrą "Aktor na emigracji", Agaty Skwarczyńskiej z Małgorzatą Szczęśniak "Wolność wyboru", Michała Smolisa z Zygmuntem Malanowiczem "Nie można być obok", Alicji Szumańskiej z Mateuszem Kościukiewiczem "W teatrze przestrzeń jest obecnością" i Izabeli Szymańskiej z Maciejem Stuhrem Nowy etap.

To kolejna współpraca obu redakcji. Poprzedni wspólny numer ukazał się w roku 2003 i poświęcony był prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnym polskim teatrze.

Założone w 1979 roku "Alternatives théâtrales" zajmuje się prezentacją, analizą i krytyką współczesnego teatru europejskiego i światowego. Śledzi rozwój nowych form teatralnych i przygląda się ich powiązaniom z wrażliwością oraz problemami współczesnego społeczeństwa; stawiając pytania o związki między repertuarem a publicznością, kontynuuje refleksję nad przyszłością teatru. Podobnie jak kolejne zeszyty "Notatnika Teatralnego", poszczególne numery "Alternatives théâtrales" konstruowane są wokół wybranego tematu, dziedziny twórczości teatralnej, dzieła konkretnego reżysera bądź dramatopisarza i redagowane są z intencją zapisu pamięci obecnego teatru. Oba pisma tworzone są z myślą o szerokiej skali czytelników: zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim środowisku teatralnym.

Założony we Wrocławiu w roku 1991 "Notatnik Teatralny" wydał do tej pory 65 zeszytów poświęconych twórcom teatralnym (Jerzy Grotowski, Erwin Axer, Gustaw Holoubek, Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa, Henryk Tomaszewski, Jan Kott, Danuta Stenka), zjawiskom we współczesnym teatrze (sztuka i wolność, teatr polityczny, zawód: dramaturg, sztuka aktorska), zajmując się również nowym pokoleniem reżyserów (Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, młodsi zdolniejsi, siedmiu wspaniałych, Jan Klata, Maja Kleczewska, Monika Strzępka i Paweł Demirski). W przygotowaniu numer o aktorach Lupy. Od roku 2011 pismo jest wydawane wspólnie przez Instytut Książki w Warszawie oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

"Alternatives théâtrales", jak podkreśla Jean-Pierre Thibaudat (były dziennikarz i krytyk "Libération"), należy do niewielu teatralnych czasopism, które "trwają". Od ponad trzydziestu lat pismo przyczynia się do żywej dyskusji nad współczesnym teatrem i pozostaje jednym z najważniejszych punktów referencyjnych dla europejskiej krytyki francuskojęzycznej.

Wybrane spektakle Warlikowskiego omawiane były już w kilku wcześniejszych wydaniach "AT". Artykuły o jego teatrze ukazały się w trzech numerach towarzyszących poszczególnym edycjom festiwalu w Awinionie (nr 78-79, 85-86 i 93), gdzie od kilku lat Warlikowski regularnie prezentuje swoje prace. Materiały o teatrze Warlikowskiego pojawiły się również w zeszycie poświęconym problematyce ciała na scenie (nr 92) oraz w numerze przedstawiającym zarys panoramy współczesnego teatru polskiego (nr 81, we współpracy z "Notatnikiem Teatralnym").

Bieżący numer "Alternatives théâtrales" jest pierwszym wydaniem w całości poświęconym Warlikowskiemu. Redakcja prezentuje wydanie: "Nieco prowokacyjny tytuł, jaki nadaliśmy tej publikacji - "Fuir le théâtre" (Uciec z teatru) - wydaje się jednocześnie trafny i paradoksalny. Trafny, ponieważ od momentu wejścia w świat teatru Krzysztof Warlikowski próbował uciec od konwencji i języka teatralnego zbyt zakorzenionego w tradycji i nieodpowiadającego na wibracje prawdziwego życia. Paradoksalny, ponieważ podążając bocznym torem, Warlikowski tworzy nowe formy reprezentacji, które w swojej sile imaginacji nie mogłyby powstać nigdzie indziej jak na teatralnej scenie".

Informacja o numerze poświęconym Warlikowskiemu pojawiła się w nowej, poświęconej teatrowi audycji radiowej France Culture: "Changement de décor". Wydanie zostało zapowiedziane jako "do przeczytania bezzwłocznie".

Jak zapewnia redakcja "Notatnika Teatralnego": "To nasz drugi numer o Krzysztofie Warlikowskim, pierwszy powstał w roku 2003 i nieustannie byliśmy pytani o jego dostępność. Nowy zeszyt również okazał się wyjątkowym numerem. Sprzedawał się w błyskawicznym tempie. Dostawaliśmy e-maile z pytaniami o dostępność, nie mogąc nadążyć za zapotrzebowaniem czytelników. W internetowej księgarni Prospero zapisywano chętnych w zeszycie. Lista kolejkowa w sprawie pisma teatralnego to naprawdę wyjątkowa sytuacja na dzisiejszym rynku wydawniczym".

Francuskojęzyczny "Alternatives théâtrales" dostępny jest we Francji, Belgii i Szwajcarii. Numer można nabyć za pośrednictwem strony www.alternativestheatrales.be.

"Notatnik Teatralny" nr 62-63/2011 dostępny jest jeszcze w wybranych księgarniach (m.in. księgarni Prospero) lub po napisaniu e-maila do redakcji: notatnikteatralny@wp.pl. Nakład niebawem się wyczerpie - pozostały ostatnie egzemplarze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji