Artykuły

Białystok. "Ja j u poli verboju rosła" w AT

Bardzo ciekawe przedsięwzięcie artystyczne w Akademii Teatralnej! W sobotę i niedzielę (godz. 18) obejrzeć tam będzie można - jak twierdzą twórcy - pierwszą w historii teatru sztukę, wprowadzającą białoruską gwarę podlaską na deski profesjonalnego teatru.

To spektakl "Ja j u poli verboju rosła" [na zdjęciu] na podstawie opowiadania współczesnej pisarki z Ukrainy Oksany Zabużko - "Bajka o kalinowej fujarce ", przygotowany przez Joannę Stelmaszuk.

Aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej, aktywnie działająca w Związku Młodzieży Białoruskiej, na realizację monodramu osadzonego w kulturze podlaskich Białorusinów otrzymała stypendium artystyczne prezydenta Białegostoku. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią Sceny Szczyty w ramach Centrum Edukacji i Promocji w miejscowości Szczyty-Dzięciołowo. Tam właśnie odbyła się premiera spektaklu, przedstawienie inagurowało Scenę, a teraz mogą ją w swoim mieście zobaczyć białostoczanie. Spektakl to historia Marii, starszej, wiejskiej kobiety, której życie obfitowało w szereg osobistych dramatów. Wielkanocne bicie cerkiewnych dzwonów na powrót przypomina popełniony w młodości grzech, który rzekomo doprowadził do tragicznej utraty dwóch córek, a szczególnie hołubionej Hanusi...

Tekst na gwarę podlaską przetłumaczył Jan Maksymiuk, opiekę artystyczną i opracowanie dramaturgiczne zapewnił prof. Bohdan Głuszczak z Akademii Teatralnej, autorką muzyki do 60-minutowego spektaklu jest Marzena Rusaczyk.

Wejściówki: rezerwacja pod adresem e-mail: scena@szczyty.org lub nr telefonu: 511 673 151 lub do nabycia na pół godz. przed spektaklem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji