Artykuły

Kraków. Premiery w Starym i Ludowym

Piątek, 9 grudnia, Stary Teatr i Teatr Ludowy - Scena Stolarnia

- "Pan Tadeusz" dzieje się w naszych głowach. Potraktowałem ten utwór jak naszą Biblię, którą żyjemy, która jest albo w naszych rękach, albo w naszych sercach, albo w naszych głowach. Bardzo poważnie potraktowałem też slogany polityków mówiące o tym, że tak naprawdę to my nie żyjemy we własnym kraju. W tym haśle usłyszałem nasze polskie piekło: z jednej strony owo hasło brzmi absurdalnie, z drugiej zaś jest w nim jakaś prawda. Bo czyż nie jest tak, że my, Polacy, dziś żyjemy w jakimś absurdalnym świecie. Czyż nie jest tak, Że te 123 lata niewoli włożyły w nasze serca i dusze potrzebę wiecznego pielgrzymowania do wyśnionej, wymarzonej ojczyzny. A takiej ojczyzny, na którą my, Polacy, zgodzimy się, jaką wyśnimy, nie było i nigdy nie będzie. Brak państwowości przez tyle lat zdziałał w naszych głowach wielkie spustoszenie - powiedział nam Mikołaj Grabowski o swej realizacji "Pana Tadeusza" w Starym Teatrze.

Punktem wyjścia spektaklu jest właśnie to nieustanne pielgrzymowanie Polaków do Polski - wyśnionej, wspaniałej, świętej, ale wciąż nieosiągalnej. Ta wędrówka pozwala na rytualne przeżywanie powrotu do źródeł wszelkiego dobra i piękna, przy wtórze żarliwych modlitw zanoszonych do nieba - czyli tej mitycznej Ojczyzny. Bohaterami spektaklu są współcześni pielgrzymi, którzy odbywają podróż w głąb narodowej duszy.

Pomnikowy "Pan Tadeusz"

W przedstawieniu, do którego muzykę napisał Zygmunt Konieczny zobaczymy m.in. Aldonę Grochal, Katarzynę Krzanowską, Tadeusza Huka i Jana Peszka. Spektakl powstał w ramach "Pomników polskich" festiwalu teatralnego Boska Komedia.

W ramach festiwalowych "Pomników" najnowszą premierę pokaże również Teatr Ludowy prezentując spektakl "Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto" (Scena Stolarnia), który powstał w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa. Małgorzata Głuchowska i Justyna Lipko-Konieczna najnowszą historię Polski zmieściły na zaskakującej przestrzeni - na pokładzie okrętu. Główną bohaterką jest Lamia - współczesna dziewczyna, która odbywa niesamiwitą wędrówkę przypominającą podróż Alicji po krainie czarów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji