Poznań. Nagroda im. Kurczewskiego dla Krzysztofa Pendereckiego
Kompozytor Krzysztof Penderecki został tegorocznym laureatem nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego. Przyznawane od 1999 roku wyróżnienie to jedyna nagroda w Polsce honorująca twórców związanych z chóralistyką.
Decyzja została ogłoszona w poniedziałek wieczorem. Kapitule konkursu przewodniczy kompozytor, pianista i pedagog Krzysztof Meyer. Penderecki jest patronem honorowym tej nagrody. Wyróżnienie zostanie wręczone w przyszłym roku.
- Zbliża się 80. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego i doszliśmy do wniosku, że nie można pominąć najwybitniejszego polskiego kompozytora współczesnej muzyki chóralnej. Ojciec wykonywał bardzo dużo jego utworów, jego "Stabat Mater" wywiózł w świat chyba z dwa tysiące razy. Skontaktowaliśmy się z kompozytorem, przyjął decyzję kapituły z satysfakcją - powiedziała córka patrona nagrody Alina Kurczewska.
Laureatami tego jedynego tego rodzaju wyróżnienia w dziedzinie chóralistyki są między innymi: Henryk Mikołaj Górecki, Stefan Stuligrosz, Andrzej Koszewski czy Wojciech Kilar. Pierwszym laureatem nagrody był Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis".
Nagroda jest przeznaczona dla osób udzielających się w dziedzinach, w których był aktywny Jerzy Kurczewski, czyli dyrygentura i kompozycja, ze szczególnym uwzględnieniem chóru lub szeroko pojętej wokalistyki.
Jerzy Kurczewski założył w 1945 roku jeden z najsłynniejszych polskich chórów - Poznański Chór Chłopięcy "Polskie Słowiki". W ciągu 56 lat w chórze śpiewało ponad tysiąc chłopców. Zespół ma na swym koncie ponad 2200 koncertów a capella i kilkaset z orkiestrami w Polsce i w ponad 30 krajach na czterech kontynentach. Obecnie chór działa, jako Poznański Chór Chłopięcy.