Artykuły

Warszawa. "Mocarz" Brzozowskiego wg Eweliny Marciniak w IT

Instytut Teatralny zaprasza 1 grudnia o godz. 19 na kolejną odsłonę cyklu "Brzozowski. Wstęp wolny": "Mocarz" w reż. Eweliny Marciniak.

Czy informacja kryje się w faktach, czy w sposobie ich opowiedzenia? A może to sprzedaż wiązana i razem z informacją przyjmujemy w pakiecie opinię? Staramy się zbadać sposoby "opakowania" informacji i mnożyć je, za każdym razem inaczej zapośredniczając stanowiące ich podstawę fakty.

Tekst Brzozowskiego jest realistycznym dramatem opisującym rzeczywistość dziennikarską epoki przemysłowej - dla nas staje się długotrwałą i zmienną sytuacją we współczesnym świecie mediów masowych. Główny bohater, redaktor Walczak, uosabia instytucję mediów - uwodzicielskich, a jednocześnie dostarczających gotowej i bezalternatywnej wizji rzeczywistości. Czy znaczy to jednak że niezmiennej?

Pozycja Walczaka pozwala mu na grę informacją. Przejawia się ona w zewnętrznych pozorach, ale wpływ Walczaka na stanowisko redakcji ma realne konsekwencje. Badając relacje w redakcji na żywej tkance odbiorcy dochodzimy do sytuacji prywatnej bohaterów, która jednak chwilę później również stanie się materiałem. A czy była kiedykolwiek faktem?

Reżyseria:

Ewelina Marciniak

Dramaturgia:

Barbara Audycka

Michał Buszewicz

Występują:

Andrzej Plata

Maciej Pesta

Piotr Biedroń

***

"W literaturze polskiej XX wieku nie znajdzie się pisarza o takiej skali i powadze zainteresowań. Górował on umysłowo nad wszystkimi sławami swego czasu i to przesądza o jego wyjątkowej pozycji dzisiaj" - pisał o Stanisławie Brzozowskim Czesław Miłosz.

Dlaczego w takim razie Brzozowski - jeden z najwybitniejszych polskich teoretyków sztuki, filozof i, co często znika w cieniu jego bogatej twórczości publicystycznej, również świetny pisarz - jest wciąż tak słabo obecny w dyskusjach o polskiej kulturze?

Dlaczego "Brzozowski. Wstęp wolny"? Dlatego, że twórczość tego pisarza była nieustannym splotem sztuki i działań na rzecz społeczeństwa.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego chce tym cyklem spektakli-wykładów udowodnić, że warto do tej myśli wracać nie tylko przy pojedynczych okazjach, szukając w niej okrągłych zdań o zaangażowaniu sztuki czy zaściankowości myślenia. Warto do niej wracać podczas każdej dyskusji o polskiej kulturze, bo z wieloma sprawami postawionymi przez Brzozowskiego borykamy się do dziś.

Do współpracy zaprosiliśmy siedmioro reżyserów i reżyserek, którym oddamy do dyspozycji salę teatralną w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. W laboratoryjnych warunkach, podczas kilku dni prób będą mogli eksperymentować z konkretnymi tekstami Brzozowskiego, by efekty pracy pokazać publiczności.

Wstęp wolny

***

Repertuar:

1 XII 2011: "Mocarz" - reżyseria Ewelina Marciniak

8 XII 2011: "Książka o starej kobiecie" - reżyseria Wojtek Klemm

15 XII 2011: "Wiry" - reżyseria Agnieszka Olsten

kurator projektu: Paweł Sztarbowski

producent: Jakub Drzewiecki

Projekt zrealizowany przy współudziale finansowym Narodowego Centrum Kultury.

partner: Krytyka Polityczna

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji