Artykuły

Poznań. "Śpiąca Królewna" i warsztaty z Fundacją Akogo?

4 grudnia w Teatrze Wielkim odbędzie się premiera "Śpiącej Królewny" w reż. Zofii Dowjat. Przy okazji premiery Teatr Wielki, wraz z Fundacją Ewy Błaszczyk Akogo?, podjął akcję mającą na celu uświadomienie wagi problemu śpiączki.

Teatr Wielki przygotowuje w tym sezonie niezwykle ciekawą propozycję dla swych widzów, zarówno tych młodszych, jak i dorosłych. Dzieci ujrzą na scenie w magiczny sposób pokazane 100 lat z historii świata. Na ich oczach wszyscy bohaterowie przejdą niezwykłą przemianę. "Śpiąca Królewna" jest dziełem wyjątkowym. Przenosi nas w wysmakowany świat muzyki, uczy, wciąga, wzrusza, a na koniec bawi szczęśliwym zakończeniem. A śpiące królewny przecież poruszają każdego, choć nie każdy się jest w stanie do tego przyznać.

Dlatego też postanowiliśmy się skupić również i na naszych śpiących królewnach.

Przy okazji premiery "Śpiącej Królewny" Teatr Wielki wraz z Fundacją Ewy Błaszczyk Akogo podjął akcję mającą na celu uświadomienie wagi problemu śpiączki. Premierze towarzyszyć będą całodzienne warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zakrztuszeń dzieci i niemowląt.

Ottorino Respighi oparł "Śpiącą Królewnę" na baśni Charlesa Perrault z 1689 roku. Premiera pierwszej wersji spektaklu odbyła się w 1922 roku w Rzymie i początkowo była przedstawieniem kukiełkowym. Kilka lat później na specjalne zamówienie teatru Odescalchi w Turynie Respighi stworzył nową wersję "Śpiącej Królewny", której premiera odbyła się w 1934 roku. Kukiełki zastąpiła ponad setka dzieci odgrywających spektakl w akcie pantomimy, zaś wszelkie partie wokalne wydobywały się z orkiestronu. Sam kompozytor określał muzykę do "Śpiącej Królewny" mianem niewinnego żartu na współczesny melodramat. Z kolei krytycy podkreślają finezyjność z jaką Respighi połączył prostotę i uniwersalność dźwięków z nawiązaniami do największych kompozytorów - Wagnera, Czajkowskiego, czy Pucciniego. Dzięki temu słuchanie eklektycznej "Śpiącej Królewny" sprawia przyjemność nie tylko dorosłym, ale przede wszystkim dzieciom.

***

Obudźmy Śpiące Królewny!

Nie trzeba być księciem z bajki, aby obudzić Śpiącą Królewnę!

4 grudnia 2011 będzie magiczny nie tylko przez wzgląd na przeniesienie w baśniową krainę "Śpiącej Królewny" w operowej interpretacji Zofii Dowjat, ale także warsztaty towarzyszące przedstawieniu.

Głównym celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na sytuację dzieci znajdujących się w śpiączce oraz przeciwdziałanie zakrztuszeniom, które mogą do niej doprowadzić w szczególnych przypadkach.

Edukować będziemy dzieci w formie zabawy, jak również dorosłych poprzez profesjonalne szkolenie medyczne oraz obecność Fundacji Akogo? Ewy Błaszczyk, która od lat budzi do życia!

Najmłodszych serdecznie zapraszamy do sali poduszkowej (foyer III piętra), gdzie od 11.00 do 12.00 pod wypływem magii pracowni plastycznej Artystart (prowadzonej przez Fundację Serdecznik) dzieci zyskają czarodziejskie atrybuty, by później zaczarowanymi kredkami stworzyć prezenty dla królewny, która zakrztusiła się pewnym warzywem (na podstawie opowiadania "O królewnie, która zasnęła" R. Jędrzejewskiej-Wróbel).

Między 12.00 a 13.00 dzieci wstąpią do cyrkowego Klubu Połykaczy Książek, w którym czytanie bajek połączone będzie z niecodziennymi akrobacjami: żonglowaniem kolorowymi chustkami i wirującymi talerzami. Zaś o 13.00 damy w teatralnych kostiumach pochwycą dziecięce ręce i do 14.00 pokazywać będą czarowne zakamarki teatru.

Dorosłych już o 11.00 zapraszamy do Sali im. W. Drabowicza na warsztaty z zakresu pierwszej pomocy w wypadku zakrztuszeń prowadzone przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z firmy IPL Kursy Resuscytacji, które trwać będą do 14.00.

Najbardziej magiczną chwilą będzie jednak spotkanie o 15.30 z Ewą Błaszczyk i Justyną Szafran, które poprowadzi Tomasz Raczek. Początkowo będzie ono miało formę swobodnej rozmowy, po czym przerodzi się w występ muzyczny. Wydarzenie zakończy się o 17.00, a towarzyszyć mu będzie wystawa fotografii ze spektaklu "Joanna d'Arc na stosie", w którym Ewa Błaszczyk odgrywała tytułową rolę.

Bilety wstępu:

bezpłatne - na część dla dorosłych, 4 zł - na część dla dzieci.

Bilety do odbioru w kasie teatru od 25 listopada w godzinach:

13.00-19.00 od poniedziałku do soboty i 16.00-18.00 w niedziele i święta.

Liczba biletów ograniczona.

Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji