Artykuły

Cylinder Księcia Himalaj

Igor Przegrodzki rozpoczyna dziś próby do "Operetki" Gombrowicza w Teatrze Narodowym w Warszawie. Reżyser Jerzy Grzegorzewski obsadził wybitnego wrocławskiego aktora w roli Księcia Himalaj, partneruje mu jako Księżna Himalaj Beata Fudalej, a w czołówce obsady są także Ignacy Gogolewski, Wojciech Malajkat i Mariusz Benoit.

To nie pierwsze wspólne teatralne spotkanie z autorem "Ferdydurke" Igora Przegrodzkiego i Jerzego Grzegorzewskiego. W 1976 roku reżyser powierzył aktorowi rolę Ojca w "Ślubie" na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego. - Tę rolę uważam za jedną z najważniejszych w moim teatralnym dorobku - wyznaje Igor Przegrodzki poruszył w moim aktorstwie nowy, uśpiony dotąd ton, zbliżył mnie do Gombrowicza, do stylu jego dramaturgii. Odtąd Gombrowicz za mną chodzi.

Za dyrektorowania Teatrowi Polskiemu Igor Przegrodzki zagrał Konsula w "Trans-Atlantyku", adaptowanym przez młodego wówczas reżysera Eugeniusza Korina (w 1982 roku). Kilka lat temu brawurowo wcielił się w Leona w telewizyjnej realizacji "Kosmosu" w reżyserii tego samego reżysera. Z samym Jerzym Grzegorzewskim współpracował nie tylko przy sztukach Gombrowicza, w ostatniej dekadzie zagrał w "Złowionym" według Tadeusza Różewicza oraz w "Ceremoniach, czyli Król umiera" według Eugene'a Ionesco. - Od jakiegoś czasu marzyłem o zagraniu u Grzegorzewskiego w jego Teatrze Narodowym. I spełniło się - mówi Igor Przegrodzki. - Niemniej jednak to piekielnie trudna dla mnie rola. Gdy o niej myślę, staje mi przed oczyma pamiętna kreacja Mieczysława Voita w "Operetce" Kazimierza Dejmka w Teatrze Nowym. Na jedną z pierwszych rozmów z Grzegorzewskim aktor pojechał już jednak z wizją Księcia Himalaj. Znany ze świetnych pomysłów kostiumów dla swoich scenicznych postaci do gabinetu reżysera i dyrektora Narodowego wszedł z czarnym cylindrem wykonanym w Petersburgu roku 1905. - Grzegorzewski zawołał: tak, za tobą będzie nosił w sztuce ten cylinder lokaj - opowiada ze śmiechem aktor.

Premiera "Operetki" na scenie warszawskiego Teatru Narodowego planowana jest pod koniec sezonu teatralnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji