Artykuły

Artystki na listę zasłużonych

Ważne kobiety w dziejach Torunia? Reżyser Marcin Gladych do listy zasłużonych dla naszego miasta pań dopisuje aktorkę, reżyserkę i ilustratorkę. Helena Grossówna była gwiazdą przedwojennego kina, Krystyna Meissner jest twórczynią festiwalu teatralnego Kontakt - pisze Natalia Waloch w Gazecie Wyborczej - Toruń.

Pomysł zrobienia listy kobiet, które odcisnęły swoje piętno na życiu miasta wyszedł od Agaty Chyżewskiej, szefowej Fundacji Nie Tylko Matka Polka, która uważa, że nasza wiedza o żeńskim wkładzie w historię jest zbyt mała. Na podstawie listy powstanie gra miejska śladami działaczek, artystek, profesorek, która będzie częścią większego projektu "Lokówką i stalówką". Od niemal dwóch tygodni zbieramy od naszych czytelników propozycje, jakie nazwiska należałoby przypomnieć sobie, mówiąc o dziejach Torunia. Mail przysłał nam m.in. reżyser i fotograf Marcin Gladych, który postanowił dorzucić cegiełkę do akcji i zaproponował cztery kandydatki.

Pierwszą z nich jest Helena Grossówna [na zdjęciu], zdaniem reżysera aktorka wyjątkowa. Urodziła się w Toruniu, a pierwsze kroki w karierze stawiała na deskach Teatru Horzycy, skąd potem wyruszyła do Włoch i Francji, by ostatecznie zostać gwiazdą ekranu oraz warszawskich scen.

Z Melpomeną związana jest też druga propozycja: Krystyna Meissner, wieloletnia dyrektor toruńskiego teatru oraz twórczyni międzynarodowego festiwalu Kontakt, dzięki któremu Toruń stał się ważnym miejscem na europejskiej mapie teatralnej.

Gladych popiera też kandydaturę zgłoszonej wcześniej przez czytelniczkę Beatę Wińczyk Janiny Gardzielewskiej, nazywając ją doskonałym fotografem oraz duszą salonów. Jego zdaniem na liście nie powinno zabraknąć Iwony Chmielewskiej, znanej ilustratorki książek dla dzieci i dorosłych, która w ostatnich latach święci prawdziwe triumfy i zdobyła wielką popularność m.in. w Korei.

***

Kobiecy Toruń

Na liście kobiet ważnych dla dziejów miasta są już: Gertruda Przybylska, opozycjonistka z czasów PRL; Kazimiera Żuławska, która prowadziła w mieście ostatni młodopolski salon artystyczny; Lotte Jacobi, fotografka m.in. Einsteina i Manna; Maria Znamierowska Prufferowa, założycielka Muzeum Etnograficznego; Wanda Szuman, pedagog i społeczniczka; Wilhelmina Iwanowska, współzałożycielka UMK oraz twórczyni toruńskiej astronomii; Zofia Abramowiczówna, filolog klasyczna oraz filantropka; Katarzyna Dowbor, popularna dziennikarka telewizyjna; Joanna Piekarska, od 1946 r. reżyserka Baja Pomorskiego; Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej; Kalina Skłodowka-Antonowicz, etnograf, polonistka i muzealniczka; Franciszka Nimfa von Gaschin-Rosenberg, pianistka, kompozytorka, działaczka charytatywna.

Czekamy na propozycje

Kogo jeszcze powinniśmy dopisać? Czekamy na propozycje: redakcja@torun.agora.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji