Artykuły

Warszawa. Premiera w Komunie/Warszawa

W sobotę, 27 listopada komuna/ warszawa zaprasza na premierę performance'u Krzysztofa Skoniecznego: re// mix: "Na srebrnym globie" (inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami i filmem Andrzeja Żuławskiego)

"Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego to film prekursorski, wizjonerski, stworzony z imponującym rozmachem, odznaczający się unikatową, wizualną sugestywnością, ale także boleśnie doświadczony przez historię. Decyzją wiceministra kultury i sztuki, podsekretarza stanu ds. kinematografii, trwające od dwóch lat zdjęcia do filmu zostały w sposób bezwzględny przerwane w 1977 roku. Nakazano wykopać doły, rozpalić ogniska i unicestwić wszelkie dekoracje, rekwizyty czy kostiumy, zaś ekipie polecono rozjechać się do domów. Nakręcony w 80% film ukończono dopiero 11 lat później - miejsca nigdy nienakręconych fragmentów uzupełniono ujęciami ówczesnej Polski i opatrzono odautorskim komentarzem. W rezultacie powstał "film i film o dramacie tego filmu, czyli w jakiś sposób film o dramacie kina w ogóle, o tym, że uprawianie tego zawodu może być tragedią i dramatem w równym stopniu jak tragedia i dramaty, które mogą być sfilmowane" - jak podsumował Żuławski. Re// mix: "Na srebrnym globie" jest próbą konstrukcji i rekonstrukcji tej materii w przestrzeni performatywnej: to raport z dzieła sztuki, które zostało brutalnie zamordowane. To także próba dekonstrukcji filmu do pierwotniejszej, wyjściowej formy - teatralnego performance'u. Przyjętą zasadą remiksu jest sprzężenie zwrotne - w pierwszym lustrze odbija się film, w ostatnim (uciekającym) majaczy teatr, zaś siatkę pęknięć znaczy historia dzieła oraz biografie ludzi w nią zaplątanych.

Projekt Krzysztofa Skoniecznego i konglomeratu artystycznego głębokiOFF dedykowany jest reżyserowi "Na srebrnym globie" Andrzejowi Żuławskiemu, współtwórcom filmu oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego zmartwychwstania.

***

Krzysztof Skonieczny (1983) - aktor teatralny i filmowy, performer, offowy reżyser teatralny i filmowy, twórca teledysków, autor wideoprojekcji, zainteresowany interdyscyplinarnym podejściem do sztuki. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie. Współtwórca Stowarzyszenia Twórców Sztuk Wszelkich im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie oraz założyciel i twórca konglomeratu artystycznego głębokiOFF. Współpracował z wieloma teatrami państwowymi i niezależnymi (TR Warszawa, Nowy Teatr w Warszawie, Usta Usta/2xU) oraz cenionymi reżyserami zarówno filmowymi (Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Kasia Adamik), jak i teatralnymi (Marcin Liber, Michał Zadara, Łukasz Kos). Jest laureatem wyróżnień w kilku dziedzinach (m.in. GRAND PRIX 20. YACH Film Festiwal, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominacje Plus Camerimage). Pochodzi z Wrocławia, mieszka w Warszawie. www.krzysztofskonieczny.pl, www.glebokioff.pl

***

Re//MIX

remiks to pojęcie zapożyczone z muzyki: oznacza utwór powstały w wyniku przetworzenia innego utworu. Nie jest po prostu "interpretacją", podaniem oryginału nowymi środkami wyrazu czy w nowej aranżacji. Choć może zawierać oryginalne fragmenty (tzw. sample), to są one jedynie cytatami. remiks jest utworem nowym, odnoszącym się treścią lub formą do pierwowzoru, dyskutującym z nim, nostalgicznie wspominającym lub na nowo odczytującym.

W cyklu re// mix 2011 remiksy to nowe interpretacje klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Dzieła te, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się "dziwnym" teatrem - interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji - punktami odniesienia. [pomysłodawca cyklu: Tomasz Plata]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji