Artykuły

Warszawa. Premiera "Czarnych serc" w Kamienicy

Klub piłkarski Polonia Warszawa obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Nietypowo będzie świętować ten jubileusz - w Teatrze Kamienica, premierą sztuki Domana Nowakowskiego "Czarne serca".

"Czarne serca", sztuka Domana Nowakowskiego, reż. Robert Walkowski, wyk. Katarzyna Joda, Paweł Burczyk, kina: bilety: 32 - 65 zł, rezerwacje: tel. 22 624 0199, prapremiera: sobota (19.11), godz. 19, premiera: niedziela (20.11), godz. 19

Klub piłkarski Polonia Warszawa obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Nietypowo będzie świętować ten jubileusz - w Teatrze Kamienica, premierą sztuki Domana Nowakowskiego "Czarne serca".

Trwają przygotowania do Euro 2012, cały kraj dyskutuje nad sprawą koszulek polskiej reprezentacji, a teatr coraz częściej rozgrywa mecze z piłką nożną. Bohater "Być jak Kazimierz Deyna" Radosława Paczochy, sztuki wystawionej w gdańskim Teatrze Wybrzeże, całe życie zmaga się z kompleksem przeciętniaka, któremu nigdy nie przytrafią się podobne zwycięstwa jak słynnemu piłkarzowi. W "Tęczowej trybunie 2012" w Teatrze Polskim we Wrocławiu Monika Strzępka i Paweł Demirski kpią bezlitośnie z polskich urzędników zajętych wyciskaniem jak największych zysków dla siebie z organizacji mistrzostw Europy. Piłka nożna, narodowy sport Polaków, staje się nośną metaforą, dzięki której teatr opowiada o współczesności i historii kraju.

Doman Nowakowski, autor takich tekstów jak "Usta Micka Jaggera" czy "Ketchup Schroedera", poproszony o stworzenie sztuki na stulecie powstania Polonii, również sięgnął do archiwów. Bohaterami jego sztuki są kolejne pokolenia rodziny Sobieckich. Autor ich mieszkanie umiejscowił właśnie w kamienicy, gdzie dzisiaj funkcjonuje teatr prowadzony przez Emiliana Kamińskiego. Sobieccy od lat wiernie kibicują Polonii - Czarnym Koszulom, niezależnie od ich zwycięstw czy porażek. A w tle przewijają się kolejne wydarzenia w kraju: przewrót majowy, komunistyczne rządy Gomułki czy epoka Gierka.

- Historia i zmagania Polonii są ściśle związane z historią Warszawy i Polski. Mało który klub może się pochwalić właśnie takim powiązaniem z historią i tradycją warszawską. Gdy zwrócono się do mnie, aby wystawić spektakl na stulecie klubu, doszedłem do wniosku, że to wspaniała rzecz. W tym miejscu ta rocznica będzie miała odpowiednią atmosferę i oprawę - mówił, zapowiadając premierę, Emilian Kamiński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji