Artykuły

Poznański czerwiec

Plenerowe widowisko pod poznańskimi krzyżami w reżyserii Izabelli Cywińskiej ma być kulminacją obchodów 50. rocznicy czerwca '56.

W przedsięwzięciu biorą udział artyści z Polskiego Teatru Tańca, Teatru Polskiego, Teatru Nowego, Teatru Biuro Podróży. Zabrzmi "Oratorium 1956" Jana A.P. Kaczmarka, napisane specjalnie na tę okazję. Autorem wizji plastycznej jest Jerzy Kalina. - Nie chcę, żeby to była akademia ku czci, zależy mi na tym, żeby idee Czerwca zabrzmiały aktualnie, współcześnie, dlatego w widowisku pojawią się flagi państw, które do dziś upominają się o swoją wolność - zapowiada pani reżyser, autorka legendarnego przedstawienia "Oskarżony: Czerwiec Pięćdziesiątsześć". Jego premiera odbyła się w 1981 r. w poznańskim Teatrze Nowym. Fragmenty tamtego - ocierającego się o dokument - spektaklu znajdą się i w tym nowym widowisku. Twórcy trzymają w tajemnicy to, co zaprezentują widzom.

- Chcemy, żeby to było zaskakujące i przejmujące - mówi Izabella Cywińska. Ale na pewno rozpoznamy protestujący tłum i rozpędzających go milicjantów. Tych pierwszych zagrają tancerze PTT, drugich - aktorzy Teatru Polskiego i Biura Podróży. Ewa Wycichowska chce pokazać uliczne starcie symbolicznie: nie będzie pałek ani pistoletów. Granicę wyznaczą plastikowe, milicyjne tarcze. Paweł Szkotak wspomaga ją, przygotowując do przedstawienia grupę poruszającą się na szczudłach. Rolę Romka Strzałkowskiego zagra w przedstawieniu Krzyś Sobiak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji