Artykuły

Paryż. "Performer, Performatyka: Perspektywy"

Projekt Instytutu Grotowskiego "Performer, Performatyka: Perspektywy" realizowany w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 oraz pod auspicjami UNESCO rozpocznie się 19 listopada w Paryżu i potrwa ponad tydzień.

Program został przygotowany we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy UNESCO, Université Paris-Sorbonne, International Theatre Institute (ITI), ARTA, Théâtre des Bouffes du Nord i Instytutem Polskim w Paryżu.

Projekt "Performer, Performatyka: Perspektywy" to wydarzenia o charakterze prezentacji i dyskusji, których celem jest z jednej strony ukazanie i podjęcie refleksji nad specyfiką polskiej tradycji przedstawieniowej i jej wpływem na współczesną sytuację teatru i performans w Polsce, a z drugiej przedyskutowanie perspektyw stojących przed badaniami performatycznymi prowadzonymi w Polsce i we Francji.

Wydarzenia zawarte w ramach programu "Performer, Performatyka: Perspektywy" przebiegać będą w dwóch nurtach: edukacyjnymi i artystycznym.

W ramach pierwszego z nich na Sorbonie i w siedzibie UNESCO odbędą się sesje wykładowe z udziałem badaczy i naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Sorbonne-Paris IV, Paris 3 i Paris 8 Saint-Denis.

Nurt artystyczny obejmie trzy pokazy cenionego i nagradzanego przez publiczność międzynarodową spektaklu Teatru ZAR "Anhelli. Wołanie" (na zdjęciu), ostatniej części tryptyku teatralnego "Ewangelie dzieciństwa", który zostanie zaprezentowany we Francji po raz pierwszy. Spektakle odbędą się w kościele Saint-Merri, zwanym "małą Notre Dame", położonym nieopodal Centre Pompidou.

Cykl wydarzeń wypełnią ponadto wyjątkowe sesje warsztatowe w ARTA w Cartoucherie, które studentom, profesorom, a także praktykom teatralnym dadzą możliwość bliskiej współpracy z zespołem aktorskim Teatru ZAR.

Dzięki swojej różnorodności program "Performer, Performatyka: Perspektywy" skierowany jest nie tylko do badaczy i naukowców akademickich, ale również do osób zainteresowanych sztuką teatru. Taki kierunek działań Instytutu Grotowskiego ma na celu umacnianie jego pozycji na mapie kulturalnej Europy jako ważnego ośrodka tradycji i edukacji kulturalnej oraz miejsca oryginalnych wydarzeń artystycznych.

***

PERFORMER, PERFORMATYKA: PERSPEKTYWY

19-27 listopada 2011 Paryż

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji