Festiwal Bruno4ever. Jak można się inspirować Schulzem?
Dni Brunona Schulza w Lublinie "Bruno4ever" zaczynają się w poniedziałek i potrwają do 20 listopada. Program imprezy jest ciekawy, każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
Mocnym, teatralnym akcentem jest przedstawienie "Traktat o manekinach" [na zdjęciu] grupy Wierszalin. Spektakl zobaczymy 15 listopada w Warsztatach Kultury (godz. 18).
Na uwagę zasługują festiwalowe koncerty. W środę (16 listopada) o godz. 18 w krużgankach klasztoru dominikanów przy ul. Złotej 9 wystąpi zespół Eliezer Mizrachi inspirujący się m.in. muzyką sefardyjską. "Uważny słuchacz znajdzie w tej muzyce wiele elementów zaczerpniętych od sąsiadujących kręgów kulturowych - arabskego, hiszpańskiego a nawet aszkenazyjskiego i słowiańskiego." - rekomendują organizatorzy festiwalu.
Natomiast w czwartek w Trybunale Koronnym o godzinie 18 zacznie się koncert solistek ze Lwowa - Lidii Futorskiej oraz Marianny Humeckiej.
W programie imprezy znalazły się także wystawy. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać na przykład akwarele i grafiki Olega Liubkivskiego z Czernowiec oraz grafiki i rysunki Stanisława Ożoga.
Lublinianie będą mogli w bibliotece zobaczyć także powiększone fotografie z lat 1920-30 pochodzące z albumu Stanisława Rachfała, chemika związanego z Borysławiem.
15 listopada, czyli we wtorek o godz. 15 w WBP im. H. Łopacińskiego na Placu Wolności odbędzie się promocja książki "Bruno Schulz jako bohater literacki. Materiały naukowe IV. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu" pod redakcją Wiery Meniok. Więcej na www.brunoschulz.net.pl.