Artykuły

Katowice. Papierowa rekwizytornia Jerzego Skarżyńskiego

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego zaprasza w dniach 8 listopada-18 grudnia na kolejną wystawę w ramach festiwalu "Jerzy Skarżyński - Architekt wyobraźni".

Wystawa w Galerii Piętro Wyżej w Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek, poświęcona jest rysunkom, ilustracjom i grafikom prasowym Jerzego Skarżyńskiego. Na ekspozycji pokazane zostały dzieła, reprezentujące cztery obszary twórczości Artysty: rysunki z lat 40-tych i 50-tych, grafiki prasowe, ilustracje do książek oraz prace fantastyczne.

W latach 40-tych Skarżyński uczęszczał do utworzonej w miejsce Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Kunnstgewerbeschule (Zawodowej Szkoły Przemysłu Artystycznego). Rysując martwe natury, akty, pejzaże czy abstrakcje, tworzył w różnych konwencjach, naśladował dawne techniki malarskie, poznawał innowacyjne nurty plastyczne. Zaprezentowane na wystawie rysunki z tego okresu i z pierwszych lat powojennych, pokazują, jak kształtowała się wrażliwość twórcy, wskazują drogi jego poszukiwań, odkrywają fascynacje młodego artysty.

Przegląd rysunków drukowanych w gazetach, czasopismach i książkach rozpoczynają prace wykonane w latach 50-tych dla Przekroju i Życia Literackiego. Skarżyński ilustrował w nich m.in. teksty tak znamienitych pisarzy, jak Lem, Hemingway, Malaparte, Moravia. Jego grafiki towarzyszyły dziesiątkom artykułów, reportaży, recenzji. W zamieszczanych tu rysunkach zwraca uwagę teatralne podejście do tematu, sceniczność ujęć i gestów oraz specyficzna szczególnie dla Przekroju estetyka retro.

Kolejna część wystawy to ilustracje książkowe do kryminałów Joe Alexa, poematu Rustawelego, powieści Aleksandra Dumas, Grahama Greena, J.O. Curwooda. Unikatową pozycję w tej części ekspozycji stanowią rysunki do zbioru radzieckich wierszy dla dzieci. Na szczególną uwagę zasługują także prace artysty wykonane do pierwszego powojennego wydania Bajek Ignacego Krasickiego - dowcipne, o finezyjnej kresce, dopowiadające to, czego " brakowało " w tekście.

Ostatnia przestrzeń wystawy poświęcona jest pracom fantastycznym, zarówno tym rysowanym do czasopism i książek o szeroko rozumianej tematyce science-fiction, jak i do baśni indonezyjskich, w których irrealna poetyka jego rysunków podkreślała odmienność kulturową i estetyczną ilustrowanych opowiadań.

***

Papierowa rekwizytornia Jerzego Skarżyńskiego

8 listopada - 18 grudnia

Ekspozycja czynna dla widzów indywidualnych:

wtorek - niedziela

w godz. 14.00 - 19.00

--> wstęp wolny

Dla grup zorganizowanych:

informacje i zapisy w Centrum Scenografii Polskiej

pod nr tel. 32/ 251 57 14, 32/ 251 51 67

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji