Artykuły

Premiera w Teatrze Nowym. Lubiewo

Piotr Sieklucki zapowiadał swoją teatralną wersję powieści Michała Witkowskiego już od kilku sezonów. No i wreszcie nadszedł dzień premiery - sobota, godz. 19.15.

Sieklucki wybrał z "Lubiewa" wątki Patrycji i Lukrecji, podstarzałych wrocławskich homoseksualistów. Grają ich Paweł Sanakiewicz (aktor teatru Bagatela) i Edward Kalisz (aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego). Usłyszymy również głos Krystyny Czubówny. Scenografia będzie się składała ze starych ciuchów, które artyści Teatru Nowego zbierali tydzień temu na Kazimierzu. A uzbierali sporo.

"Patrycja i Lukrecja prześcigają się w opisach tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80. Ale przede wszystkim przechwalają się miłosnymi wyczynami z heteroseksualnymi mężczyznami. Te niezwykle barwne historie utrzymane są w nurcie nostalgii za dawnymi czasami seksu w toaletach i w parkach - to bezprecedensowe wydarzenie w polskiej literaturze i polskiej obyczajowości" - czytamy w zapowiedzi.

Michał Witkowski tak pisał o swoich bohaterach: "Mnie nie interesują geje z klasy średniej, tylko właśnie ci odrażający, brudni, źli , bo im została już tylko konfabulacja, język, zmyślenie i to im musi wystarczyć za cały świat. Geje z klasy średniej mają swoje stałe związki, domki z ogródkami i kosiarki do trawy, a ci nie mają zupełnie nic. To podwójny margines społeczny: nie dość, że geje, to jeszcze ta ich warstwa najbardziej skryminalizowana - złodzieje, prostytutki, wywłoki. Jeśli już mają pracę, to jest to praca siedząca. Siedzą. Siedząc więc w byle dyżurce stróża nocnego, w więzieniu czy gdziekolwiek - śnią i zmyślają o najfantastyczniejszych rzeczach - stąd są tak atrakcyjni jako postaci literackie" (ze strony internetowej Michała Witkowskiego).

Reżyseria - Piotr Sieklucki; scenografia - Łukasz Błażejewski; choreografia - Mikołaj Mikołajczyk; reżyseria światła - Marek Kutnik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji