Artykuły

Warszawa. Rozdano Wiktory 2010

W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się 26. gala wręczenia Wiktorów. Na uroczystość przybył Bronisław Komorowski z małżonką Anną. Nagrody otrzymali m.in.: prezydent RP, Krzysztof Penderecki, Małgorzata Braunek, Maciej Stuhr.

- Wiktory to najważniejsze nagrody medialne w tym kraju. Kapituła przyznała nagrody wszystkim, którzy najsilniej zapisali się w świecie polskich mediów w roku 2010 - powiedział prowadzący galę dziennikarz Marcin Prokop. Łącznie przyznano 10 Wiktorów, dwa Superwiktory i Superwiktora Specjalnego.

Politykiem 2010 roku został Prezydent RP Bronisław Komorowski. - Zwycięstwo w polityce oznacza, że się kogoś pokonuje. Czasami, a nawet chyba to jest regułą, walczy się o czyjeś głosy i poparcie, ale zawsze kogoś się pokonuje. Więc udało mi się i pokonać w czasie prawyborów, i w czasie wyborów. I nie ukrywam, że mam z tego satysfakcję - powiedział prezydent Komorowski. - Ale mam też świadomość, że trzecie zwycięstwo, którego bardzo bym sobie życzył, to jednak musi być zwycięstwo nad samym sobą, bo tu trzeba walczyć o zaufanie opinii publicznej i walczyć o to, aby własną działalnością potwierdzić to, że zgoda buduje - podkreślił prezydent.

Nagrodę prezydentowi wręczyła Beata Tyszkiewicz. Razem z Bronisławem Komorowskim do nagrody nominowani byli: Jerzy Buzek, Janusz Palikot, Donald Tusk, Grzegorz Napieralski.

Wiktora w kategorii komentator lub publicysta otrzymała Anita Werner. - Jestem szczęśliwa i wzruszona. To mój trzeci Wiktor i piękny prezent dla mnie na 10-lecie TVN24 - powiedziała Werner.

Aktorem telewizyjnym roku została Małgorzata Braunek, która od kilku sezonów pojawia się w Telewizji Polskiej w serialu "Dom nad rozlewiskiem".

Wiktorem w kategorii gwiazda piosenki i estrady uhonorowani zostali Andrzej Piaseczny i Seweryn Krajewski.

Prezenterem telewizyjnym roku została Dorota Wellman. - Bardzo dziękuję stacji, że daje mi szansę i że mogę się rozwijać. Dziękuję za wsparcie wszystkim, z którymi pracuję i rodzinie, która wytrzymuje to, że ciągle mnie nie ma, bo jestem pracoholiczką - powiedziała Dorota Wellman.

Zwycięzcą w kategorii twórca lub producent programu telewizyjnego został Andrzej Fidyk.

Za osobowość telewizyjną roku został uznany aktor Maciej Stuhr (na zdjęciu). - Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Chciałbym dedykować tego Wiktora mojemu tacie, który otrzymał w swoim życiu już mnóstwo nagród, m.in. Superwiktora. Mam nadzieję, że jest dumny i z tej mojej nagrody - powiedział Stuhr.

Odkryciem telewizyjnym 2010 roku okazała się Magdalena Gessler, a sportowcem 2010 roku została Justyna Kowalczyk.

W poniedziałek przyznano także dwa Superwiktory. Otrzymali je Adam Michnik i Krzysztof Penderecki. - Jestem zaszczycony, że dostaję nagrodę razem z prezydentem. To może zdarzyć się tylko raz w życiu. To dla mnie wielki honor - powiedział Penderecki.

Superwiktora Specjalnego otrzymał sportowiec Czesław Lang - kolarz torowy i szosowy, organizator Tour de Pologne.

Wiktor publiczności powędrował do Szymona Hołowni.

Gala Wiktorów 2010 odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie; uświetnił ją występ Grupy MoCarta.

Po raz pierwszy Wiktory wręczono 23 grudnia 1985 roku. Na swoich ulubieńców z małego ekranu głosowali widzowie "Kuriera Warszawskiego" i czytelnicy "Życia Warszawy". W 1992 roku powołano do życia, na wzór Hollywood, Akademię Telewizyjną składającą się z dotychczasowych laureatów nagrody. Liczba głosów członków Akademii decyduje o tym, kto otrzyma Wiktora.

W roku jubileuszowym, na 20-lecie Wiktorów, nazwę Akademii Telewizyjnej zamieniono na Akademię Wiktorów. Do tej pory statuetki Wiktora i Superwiktora otrzymali m.in.: Jan Paweł II, kardynał Stanisław Dziwisz, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Jan Nowak Jeziorański, Andrzej Wajda.

Wiktor jest niewielką statuetką z brązu zaprojektowaną i wykonaną przez artystę plastyka Andrzeja Renesa, a Superwiktor - przyznawany za całokształt twórczości - jest dodatkowo pozłacany. Wiktora można otrzyma kilka razy, a Superwiktora - tylko raz.

Gala wręczenia Wiktorów 2010 emitowana będzie w telewizji TVN 30 października.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji