Artykuły

Poznań. Srebrna Maska dla Bożeny Borowskiej-Kropielnickiej

22 października w Teatrze Nowym w Poznaniu Loża Patronów Teatru wręczyła nagrodę Srebrna Maska najlepszemu aktorowi minionego sezonu. Laureatką tegorocznego konkursu została Bożena Borowska-Kropielnicka. Otrzymała to wyróżnienie za główną rolę w spektaklu "Mary Stuart".

W tym roku nominowane do nagrody Srebrna Maska, poza Bożeną Borowską-Kropielnicką, były także Antonina Choroszy za rolę Winnie w spektaklu "Szczęśliwe dni" oraz Anna Mierzwa za rolę Pani Brygidy w spektaklu "Bestia".

- Miniony sezon to triumf kobiet na scenie Teatru Nowego, dlatego w tym roku do nagrody pretendowały trzy panie - mówi Roman Stasierowski, prezes Loży Patronów Teatru, kapituły która przyznaje wyróżnienie Srebrna Maska. - Wszystkie nominowane zaprezentowały doskonały warsztat aktorski i wyśmienicie poradziły sobie z powierzonymi im rolami. Dlatego trudno było wskazać faworytkę - dodaje.

Tegoroczną laureatką nagrody została Bożena Borowska-Kropielnicka (na zdjęciu w "Mary Stuart"). - Była to dla nas ogromna przyjemność wybierać między tak utalentowanymi aktorkami - powiedział Roman Stasierowski podczas wręczania statuetki.

Bożena Borowska-Kropielnicka jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. W swoim dorobku posiada role dramatyczne, komediowe i muzyczne. Jest laureatką wyróżnienia przyznanego podczas Konkursu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1994 roku. Przed pracą w Teatrze Nowym w Poznaniu zagrała wiele charakterystycznych ról, m.in. w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu pod dyrekcją Krystyny Meissner, a także w Teatrze im. Kamila Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. Z Teatrem Nowym związała się w latach 90. Pracowała z dzisiejszym patronem teatru - Tadeuszem Łomnickim - przy próbach do spektaklu "Król Lear". Jedną z pierwszych jej sztuk w Teatrze Nowym był spektakl "Polityka" Włodzimierza Perzyńskiego. Potem grała m.in. w "Czerwonych nosach", "Locie nad kukułczym gniazdem", pop-operze "Kuglarze i wisielcy", (za rolę Królowej Anny otrzymała Medal Młodej Sztuki), "Czego nie widać", w spektaklu "Iwonka" w reżyserii Tadeusz Bradecki oraz rolę panny młodej w "Weselu" reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Obecnie występuje w takich spektaklach, jak "Rutherford i Syn", "Oszust", "Ożenek", "Udając ofiarę" i oczywiście "Mary Stuart" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

Po raz pierwszy oprawą wręczenia nagrody Srebrna Maska była premiera sztuki. Był to spektakl "Obsługiwałem angielskiego króla" w reżyserii Piotra Cieślaka, wystawiony na Scenie Dużej Teatru Nowego w Poznaniu. W roli głównej wystąpili Michał Grudziński oraz Grzegorz Gołaszewski. Za scenografię i kostiumy odpowiedzialny był Szymon Gaszczyński, muzykę skomponował zaś Abel Korzeniowski.

W tym roku Srebrna Maska została wręczona już po raz osiemnasty. Przyznawana jest wybitnym osobowościom związanym z Teatrem. Stanowi ogromne wyróżnienie dla aktora, który cieszył się popularnością widowni podczas minionego sezonu i został doceniony przez członków Loży Patronów Teatru. W zeszłym roku laureatem Srebrnej Maski został Radosław Elis za swoje kreacje aktorskie w sztukach "Lobotomobil" oraz "W sobotę ósmej".

***

Srebrna Maska to nagroda dla najlepszego aktora sezonu w Teatrze Nowym w Poznaniu. Została ona ustanowiona przez Fundację Teatru Nowego w 1994 roku, a obecnie przyznawana jest przez członków Loży Patronów Teatru. Pierwszy raz Srebrną Maskę otrzymał Mirosław Kropielnicki za tytułową rolę w sztuce "Sługa dwóch panów". Mirosław Kropielnicki kontynuował swoją dobrą passę i jeszcze dwukrotnie był jej zdobywcą. Podwójnymi laureatami tej nagrody byli również Daniela Popławska i Sława Kwaśniewska. Poza nimi na przestrzeni lat plebiscyt ten zwyciężali: Antonina Choroszy, Aleksander Machalica, Kaja Nogajówna, Grażyna Korin, Mariusz Sabiniewicz, Michał Grudziński, Tadeusz Drzewiecki, Witold Dębicki, Mariusz Puchalski, Cezary Łukaszewicz oraz Radosław Elis. Honorową laureatką Srebrnej Maski jest również Krystyna Feldman za jej niezapomniana rolę w filmie "Mój Nikifor".

***

Loża Patronów Teatru istnieje już dwanaście lat. Jest kontynuatorką działającej w latach 1989-1997 Fundacji Teatru Nowego w Poznaniu. To grupa osób, które pasjonują się sztuką teatralną, a swoje działania koncentrują wokół Teatru Nowego. Celem stowarzyszenia jest m. in. upowszechnianie i wspieranie sztuki teatralnej, promowanie twórców teatralnych, wyróżnianie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych, a także aktywne działanie na rzecz sztuki scenicznej w środowisku lokalnym. Członkowie Loży byli też producentami spektakli teatralnych. W latach 2000-2002 aktywnie wspierali przebudowę Teatru Nowego. Od 1994 roku przyznają Srebrną Maskę - nagrodę dla najlepszego aktora sezonu w Teatrze Nowym. Loża Patronów Teatru realizuje również program edukacyjny dla dzieci i młodzieży "Teatr z klasą".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji