Artykuły

Premiera "Wyzwolenia" w Teatrze Dramatycznym

W SOBOTĘ premiera "Wyzwolenia" na scenie Teatru Dramatycznego. Każda inscenizacja tego wielkiego dramatu Wyspiańskiego budzi żywe zainteresowanie i jest wydarzeniem w naszym życiu teatralnym. Jaka będzie obecna?

- Główną myślą mojej inscenizacji - powiedział nam reżyser Jerzy Goliński - jest uwypuklenie w utworze tego co dotyczy dramatu teatru, a odsunięcie na dalszy plan historiozoficznych sporów i dyskusji, do tego stopnia, że w moim przedstawieniu nie ma postaci Geniusza. "Maski" pokazane są współcześnie bez podkreślania ich maskowego charakteru. Nawiązuję tu świadomie do tradycji Juliusza Osterwy.

- Wystawił pan "Wyzwolenie" na początku tego roku we Wrocławiu. Czy obecna inscenizacja w Dramatycznym jest powtórzeniem tamtej?

- Trudno mówić o powtórzeniu. Inny teatr, inny zespół, inni aktorzy. A w mojej inscenizacji wszystko podporządkowane jest aktorowi i jego improwizacjom na temat teatru i zawodu - mówi J. Goliński.

Jak wiadomo, Wyspiański napisał "Wyzwolenie" w roku 1902 i akcje utworu umieścił "na scenie teatru krakowskiego". Tam też odbyła się prapremiera 28 lutego 1903 r.

Obecna premiera "Wyzwolenia" w Warszawce jest ósmą z kolei inscenizacją tego dramatu na stołecznej scenie, a trzecią po wojnie (1957 - Teatr Narodowy, 1966 - Teatr Powszechny).

W roli Konrada występuje Zbigniew Zapasiewicz. Reżysera gra Andrzej Szczepkowski, Muzę - Zofia Rysiówna, Starca - Mieczysław Milecki, Hołysza - Józef Nowak, Karmazyna - Tadeusz Bartosik, Harfiarkę - Magdalena Zawadzka. Scenografia Wojciecha Krakowskiego, muzyka Marka Stachowskiego. Premiera 11 listopada br. (sobota)..

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji