Nagrody lalek już rozdane!
"Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni" został najlepszym spektaklem tegorocznego festiwalu teatrów lalek. Nagrodami zostały też obsypane " Żywoty Świętych Osiedlowych" Agaty Kucińskiej, Teatru At Spectatores z Wrocławia.
"Bruno Schulz..." z teatru Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi dostał nie tylko nagrodę główną festiwalu. Jury doceniło to przedstawienie także za reżyserię Konrada Dworakowskiego, scenografię Andrzeja Dworakowskiego oraz muzykę Piotra Klimka. Pierwszą nagrodą za reżyserię i scenografię " Bruno..." musiał się jednak podzielić z Agatą Kucińską i jej "Żywotami Świętych Osiedlowych". Artystka zdobyła oprócz tego też główną nagrodę aktorską, a jej spektakl, w którym jest nie tylko reżyserką, autorką scenografii i adaptacji, ale też animuje wszystkie postaci, zdobył drugie miejsce na tegorocznym festiwalu.
Honorowe wyróżnienia jury przyznało spektaklom: "Na arce o ósmej" Olsztyńskiego Teatru Lalek i "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" teatru "Lalka" w Warszawie. Za scenografię do "Janosika" wyróżnienie w Opolu odebrał Adam Walny.
Nagrody za muzykę otrzymali: Sambor Dudziński za kompozycje i wykonanie muzyki do "Żywotów..." i Piotr Klimek za muzykę do "Bruno Schulza". Wyróżnienia za muzykę przypadły Marcie Guśniowskiej i Piotrowi Klimkowi za piosenkę do "Królewny Śnieżki" opolskiego Teatru Lalki i Aktora oraz zespołowi "Bubliczki" za wykonanie muzyki do "Bruno Schulza".
Nagrody aktorskie 25. Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu przyznano: zespołowi aktorskiemu Olsztyńskiego Teatru Lalek za role w przedstawieniu "Na arce o ósmej", Annie Jarocie za tytułową rolę w "Królewnie Śnieżce", Mariuszowi Olbińskiemu za rolę Ojca w spektaklu "Bruno Schulz...", Mariuszowi Laskowskiemu za role Łowcy w "Janosiku" i Pucciniego/Kalafa w spektaklu "Turandot" Grupy Coincidentia w Białymstoku i neTTheatre w Lublinie oraz Agacie Kucińskiej za role w spektaklu "Żywoty...".
Jury w składzie: Aneta Głuch, Piotr Cieplak, Łukasz Drewniak, Leszek Mądzik i Andrzej Zarycki, przyznało też dwa wyróżnienia aktorskie - dla Magdaleny Mioduszewskiej za rolę Papugi w przedstawieniu "Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy" Białostockiego Teatru Lalek oraz dla Kamila Króla za rolę Garmanna w spektaklu "Świat Garmanna" teatru "Baj" w Warszawie.
"Królewna Śnieżka" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora została wyróżniona za muzykę Piotra Klimka i dostała nagrodę za grę Anny Jaroty, która otrzymała w nim tytułową rolę. - Takich wyróżnień na tym festiwalu było kilka, a przecież wzięło w nim udział około setki aktorów. Dodatkowo same przedstawienia zostały wyselekcjonowane, zanim zakwalifikowano je do festiwalu - mówi z dumą Krystian Kobyłka, dyrektor opolskich lalek.
Nie ukrywa też radości z tegorocznego werdyktu: - Tak plastyczne spektakle, w których tak istotna jest metafora i symbol zdarzają się naprawdę okazjonalnie.
Aneta Głuch, przewodnicząca jury potwierdza jego słowa: - W tym roku byliśmy wyjątkowo zgodni, jeśli chodzi o nagrodę główną. Nie było żadnego darcia szat, ani rozdzierania szat - mówi. - Nie zdecydowaliśmy się jednak na przyznanie Grand Prix ponieważ tak wyjątkowych spektakli jak opolska "Iwona księżniczka Burgunda" tym razem na festiwalu nie było - dodaje.
Niestety autorzy przedstawień, którzy zostali obsypani nagrodami w tym roku nie pojawili się na finałowej gali.
W konkursie tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek znalazło się 12 spektakli z całej Polski. Oprócz nich na festiwalu można też było obejrzeć cztery przedstawienia pokazane poza konkursem, uczestniczyć w pokazach filmów animowanych, wykładach, spotkaniach z dramaturgami i oglądać wystawy. Jubileuszowy festiwal teatrów lalek zakończył koncert zespołu Raz Dwa Trzy.
Na zdjęciu: "Bruno Schulz - historie występnej wyobraźni", Teatr Pinokio, Łódź.