Artykuły

Ludzie kultury pytają prezydenta o cięcia

Cięcia w budżecie miasta będą dla kultury trzykrotnie wyższe, niż średni poziom cięć, które proponuje prezydent w skali całego budżetu wydatków bieżących - wyliczyli członkowie Sztabu Antykryzysowego na Rzecz Poznańskiej Kultury. I proszą prezydenta Grobelnego o wyjaśnienia w liście otwartym.

- Dlaczego kultura ma oszczędzać najwięcej? - pytał Marcin Maćkiewicz ze Sztabu. I wyliczał: prezydent zaproponował cięcia na łączną kwotę 67,5 miliona złotych, co stanowi ok. 3 procent budżetu wydatków bieżących miasta. Nie uwzględniając inwestycji, na kulturę miasto w tym roku wyda 78 milionów, w przyszłym aż o 7 milionów mniej, co oznacza, że kultura straci 9 procent swego budżetu.

- Poznań intensywnie buduje infrastrukturę kulturalną, musi też utrzymywać już istniejące instytucje. Pod nóż księgowych pójdą zatem wydarzenia - ich program zostanie drastycznie ograniczony - przewiduje Małgorzata Mikołajczak ze Sztabu.

Wtorkowa konferencja Sztabu poświęcona była jednak przede wszystkim prezentacji założeń Poznańskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 1-3 grudnia w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Ruszyła już rejestracja uczestników a pełen program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.poznanski-kongres-kultury.org. Pozostaje jednak pytanie czy w dobie kryzysu finansowego dyskusja ma jeszcze sens?

- Skoro pieniędzy będzie mniej, to każdą złotówkę trzeba wydawać lepiej i sensowniej. Temu między innymi będzie poświęcony kongres: lepszemu zarządzaniu kulturą - odpowiada Andrzej Maszewski.

Prezydent Grobelny nie zapoznał się jeszcze z dostarczonym mu rano listem Sztabu Antykryzysowego.

***

Z Marcinem Maćkiewiczem - członkiem Sztabu Antykryzysowego - rozmawia Marcin Kostaszuk:

Na co liczy sztab, pisząc list do prezydenta?

Marcin Maćkiewicz: - Chcemy wiedzieć dlaczego tak mocno osłabia się kulturę? I który jej objaw prezydent chce osłabić najbardziej: instytucje, organizacje pozarządowe, czy budżety dużych festiwali?

Czym grozi 9-procentowe obcięcie budżetu na kulturę?

Marcin Maćkiewicz: - Możemy stanąć przed sytuacją, że nowe, ale i dotychczasowe przestrzenie będą martwe, jak stojący na Chwaliszewie Pawilon Nowej Gazowni. Wystarczy na utrzymanie siedziby i płace pracowników, ale już nie na ciekawe wydarzenia.

Ostatnie wybory parlamentarne pokazały drugorzędność tematu kultury dla polityków.

Marcin Maćkiewicz: - 80 procent środków na kulturę w Polsce wydawane jest na poziomie samorządowym. Dlatego zajmujemy się zmianami w jej zarządzaniu na poziomie lokalnym.

Namnożyło się kongresów kultury: Bydgoszcz, Łódź, Kraków... Czym wyróżni się Poznań?

Marcin Maćkiewicz: - My zaczęliśmy od pracy w grupach roboczych i dlatego kluczowe będą ich rekomendacje, dotyczące zmian w polityce miasta.

Po raz pierwszy sztab zajął stanowisko w sprawie bieżących wydarzeń. Czyli jednak może być grupą interwencyjną?

Marcin Maćkiewicz: - Nie miał nią być, chodziło nam o to, by konsekwentnie doprowadzić do zmian i nowych rozwiązań. Po raz pierwszy zajęliśmy wspólne stanowisko, ponieważ przy takich cięciach wprowadzanie nowych i efektywnych rozwiązań będzie bardzo trudne.

***

List Sztabu Antykryzysowego do prezydenta Grobelnego

List Otwarty do Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego

Poznań, 18 października 2011 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

Sztab antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury wyraża głębokie zaniepokojenie przedstawioną przez Pana propozycją radykalnego zmniejszenia wydatków na kulturę w przyszłorocznym budżecie Miasta Poznania.

Nasz niepokój budzi skala planowanych cięć, a szczególnie ich dysproporcja w stosunku do cięć w innych kategoriach budżetowych. Niejasne są dla nas przesłanki, które przesądziły o fakcie, że proponowana redukcja wydatków niemal trzykrotnie przekracza ograniczenia wydatków bieżących proponowanych w skali całego budżetu.

Pragniemy zwrócić uwagę, że ta drastyczna redukcja pozostaje w niezgodzie z wynikami zorganizowanego przez Pana Prezydenta sondażu deliberatywnego, w którym mieszkańcy miasta jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko ograniczeniu wydatków na kulturę. Stoi ona także w sprzeczności z faktem podpisania przez Pana "Paktu dla Kultury", który w istocie jest publiczną deklaracją uznania ważności kultury jako istotnego elementu rozwoju życia społecznego oraz wyrazem woli zwiększenia środków przekazywanych na cele kulturalne.

Przedstawione przez Pana Prezydenta plany zmniejszenia budżetu stanową więc nie tylko rzeczywiste zagrożenie degradacją miejskiej kultury, ale - co szczególnie istotne - grożą zahamowaniem rozwoju naszego miasta, w tym - tak często przywoływanego przez Pana w zeszłorocznej kampanii wyborczej - kapitału społecznego jego mieszkańców.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej fakty, domagamy się rzetelnej odpowiedzi na temat szczegółów planowanych ograniczeń w wydatkach na kulturę, a także uzasadnienia wielkości cięć w tym niezwykle ważnym dla rozwoju miasta i jego mieszkańców obszarze życia społecznego.

Z poważaniem,

Sztab antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji