Artykuły

Teatr Ochoty: "Starucha"

"Starucha" w reż. Igora Gorzkowskiego z Teatru Ochoty w Warszawie na Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Pisze Waldemar Sulisz w Dzienniku Wschodnim.

To trudny spektakl. Bez akcji. Jednych zmusił do myślenia, innych do wychodzenia w trakcie. A jednak aktorzy kilka razy wychodzili do braw.

Spektakl Teatru Ochoty powstał na bazie powieści napisanej w 1939 roku w Związku Radzieckim przez Daniła Charmsa, założyciela grupy artystycznej "Zrzeszenie Sztuki Realnej". Teatr absurdu był reakcją na stalinowską noc - w finale spektaklu "Starucha" do akcji wkracza oficer NKWD i zabiera kobietę (świetna Wiktoria Gorodeckaja) w nieznane.

W biało czarnych dekoracjach sen przeplata się z jawą. Ktoś stoi w kolejce, ktoś kupuje parówki, ktoś je podgrzewa, ktoś (Adam Ferency) rozlewa wódkę. W miejscowym sklepie trup siedzi na kasie, nad wszystkim czuwa Starucha w czerni z zegarem bez wskazówek. Ktoś zapyta o godzinę, powie godzinę. Jeden potrafi stworzyć dziesięć myśli na miesiąc, drugi czeka na romantyczną miłość. Kiedy ją spotka, nie może napatrzyć się na pończochy wybranej. - Jakie ma pani długie nogi - mówi. - Podobają się panu mój pończochy. Tam gdzie się kończą są gołe nogi. - Może pani pokazać? - Ale ja nie mam majtek.

Podobała mi się monochromatyczność spektaklu. Spod teatru absurdu podszytego rosyjską duszą wyziera strach i niepewność jutra. Taki sam, który dziś towarzyszy wielu polskim rodzinom. Towarzyszy, mimo, że żyją w wolnej Polsce.

Podobał mi się transowy rytm spektaklu, nieuchronnie prowadzący bohaterów w kierunku nieuchronnego finału. Jego symbolem jest "Starucha". Jej wybielona twarz nasuwa na myśl boginię Thannatos, która przecina nić ludzkiego życia. W spektaklu zatrzymuje wskazówki zegara, który odlicza człowiecze życie.

Trudny, mądry, zmuszający do myślenia teatr. Gorzki i ważny.

Teatr Ochoty: Starucha

Wg prozy Daniela Charmsa. Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski, muzyka: Piotr Tabakiernik, scenografia: Robert Pludra, kostiumy: Magdalena Dąbrowska. Wystepują: Wiktoria Gorodeckaja (Teatr Narodowy), Anna Sroka, Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy), Adam Ferency (Teatr Dramatyczny), Andrzej Mastalerz, Kamil Pruban (Akademia Teatralna) Studio Radia Lublin, 17 października godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji