Artykuły

Gdańsk-Paryż. Premiera opery "Madame Curie" już za miesiąc

Na zamówienie Opery Bałtyckiej powstało biograficzne dzieło operowe poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie, patronce Roku Chemii 2011. Światowa premiera odbędzie się w Paryżu 15 listopada, gdańska - tydzień później.

Od zawsze była postrzegana jako pozbawiona emocji uczona, kobieta geniusz. Ci, którzy poznali ją bliżej, twierdzili, że była niezwykle kobieca i zmysłowa. Dla świata wciąż nie jest oczywiste, że "madame Curie" pochodziła z Polski, a nie z Francji. Na zamówienie Opery Bałtyckiej powstało biograficzne dzieło operowe poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie, patronce Roku Chemii 2011. Światowa premiera odbędzie się w Paryżu w listopadzie.

- Ponad sześć lat temu, szukając bohaterki do opery, którą zamierzałam skomponować, w którejś z kawiarni warszawskich moja przyjaciółka, naukowiec fizyk, rzuciła te trzy słowa: Maria Skłodowska-Curie. Zaiskrzyło. To ona! Szukałam silnej współczesnej kobiecej postaci o zdecydowanym charakterze i właśnie ją znalazłam" - mówi kompozytorka Elżbieta Sikora.

Autorka muzyki jest związana z francuską elitą kulturalną, to światowy autorytet w dziedzinie kompozycji, autorka kilkudziesięciu kompozycji granych i nagrywanych na całym świecie. Autorką libretta jest Agata Miklaszewska, pisarka i librecistka, której musical "Metro" od 20 lat nie schodzi z desek scenicznych; ma też w swoim pisarskim dorobku zbiory opowiadań, powieści i teksty piosenek. Opera "Madame Curie" nie będzie odbiegać rozmachem od dzieł tak wielkich twórców gatunku jak Verdi czy Mozart. Na scenie stanie dziesięciu śpiewaków solistów, 30-osobowy chór i tancerka Bałtyckiego Teatru Tańca. W warstwie muzycznej, oprócz pełnej orkiestry symfonicznej, pojawią się też takie instrumenty jak saksofon, akordeon, gitary elektryczne.

Treść libretta inspirowana jest życiem dwukrotnej noblistki, której osiągnięcia zaważyły na rozwoju nauki i techniki. Po młodości spędzonej w Polsce rozwijała swe naukowe skrzydła poza granicami kraju. Jednak opera, oprócz dorobku naukowego na skalę światową, pokazuje również życie prywatne Skłodowskiej, pełne nieznanych wielkiemu gronu odbiorców faktów.

Opera "Madame Curie" to pierwszy spektakl zrealizowany w ramach projektu "Opera Gedanensis", który zaplanowany jest na kilka najbliższych lat: od 2011 do 2016 r. Projekt realizuje Opera Bałtycka pod patronatem i przy wsparciu finansowym prezydenta Gdańska.

Na zdjęciu: Anna Mikołajczyk jako Maria Skłodowska-Curie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji