Artykuły

Łódź. Ośrodki kulturalne przygotowują nowe projekty

Ośrodek Kultury Górna zaczyna sezon z nowym dyrektorem. W pozostałych ośrodkach więcej kontynuacji niż nowości, choć gdzieniegdzie kiełkują nowe projekty.

W zorganizowanym latem konkursie na dyrektora O.K. Górna przy ul. Siedleckiej zwyciężył Mateusz Sidor, były kierownik działu wydarzeń Teatru Nowego, współzałożyciel Teatru Fabrycznego. Nowy dyrektor chce nawiązywać do lansowanej przez miasto idei przemysłów kreatywnych, stawia na uruchomienie wyobraźni, nowe media. Marzy mu się stworzenie festiwalu happeningu.

Największy w mieście Łódzki Do Kultury skupia się na przygotowaniach do październikowego Regionalnego Kongresu Kultury. - Kongres został pomyślany jako debata publiczna nad stanem kultury, ma aktywować działania między Łodzią a województwem i odwrotnie - mówi Zbigniew Ołubek, dyrektor ŁDK.

W ciągu trzech dni kongresu odbędzie się pięć sesji plenarnych, kilkanaście panelowych, kilkadziesiąt imprez towarzyszących. W kongresie weźmie udział 500 uczestników.

Andrzej Strąk, dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury - Domu Literatury, nadal zamierza prowadzić ośrodek w kierunku wskazanym przez człon dodany do nazwy. Już wkrótce odbędzie się kolejny festiwal Puls Literatury.

Dyrektor chce w swoim ośrodku integrować i promować łódzkie środowisko literackie. - Wraz ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich jesteśmy wydawcą Arterii. Chcemy mieć własną bibliotekę. Wkrótce ukaże się korespondencja między Miłoszem a Dedeciusem - zapowiada dyrektor Strąk. - Chcielibyśmy być organizatorem literackiej nagrody miasta Łodzi. Jest szansa, żeby w przyszłym roku tak się stało.

Poleski Ośrodek Sztuki, jak zapewnia dyrektor Małgorzata Uptas, nadal rozwija się europejsko. Po raz kolejny zorganizuje warsztaty kultury żydowskiej dla obywateli Europy. Na kilka dni przyjeżdżają do Łodzi uczestnicy zajęć z Niemiec, Austrii, Litwy, Łotwy, Finlandii, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii, by tutaj poznawać historię Żydów łódzkich, uczyć się piosenek i tańców. W tym sezonie zajęcia odbędą się nie we wrześniu, a w kwietniu.

Bałucki Ośrodek Kultury stwia na kontynuację cykli edukacji teatralnej. Ale i tu jest pewna innowacja, przyszłoroczna "Dziatwa" - Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych straci charakter konkursowy na rzecz prezentacji. Jak tłumaczy Bogumił Miłosz Woźniakowski, szef BOK, trudno oceniać jednocześnie teatry dziecięce z teatrami gimnazjalistów. Będzie to 33. edycja "Dziatwy". Pozostaje życzyć innym takiej stałości i wytrwałości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji