Artykuły

Warszawa. Nominacje do Feliksów

Igor Gorzkowski, Mikołaj Grabowski, Dan Jemmett, Ondrej Spisak, Bożena Suchocka - to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy Warszawskie. Nominacje ogłoszono w środę w Warszawie. Wręczenie teatralnych nagród stolicy - 24 października.

- To był bardzo interesujący sezon (...), a kandydatów do nominacji było bardzo wielu - to jest powód do radości. Pejzaż teatralny Warszawy jest bardzo bogaty i ciekawy - mówiła Barbara Osterloff, przewodnicząca jury tegorocznej, 13. edycji konkursu.

W kategorii najlepsza reżyseria nominację otrzymał Igor Gorzkowski za reżyserię spektaklu "Starucha" Daniiła Charmsa (Teatr Ochoty) i Mikołaj Grabowski - za realizację "Dzienników" Witolda Gombrowicza w Teatrze Imka. Dan Jemmett został doceniony w tej kategorii za "Wieczór Trzech Króli" Williama Shakespeare'a (Teatr Polski), Ondrej Spisak za reżyserię "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka w Teatrze na Woli, a Bożena Suchocka - za "Kreację" Ireneusza Iredyńskiego na deskach Teatru Narodowego.

Szansę na Feliksa w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca ma Stanisława Celińska, która wcieliła się w rolę Matki/Makryny Mieczysławskiej w przedstawieniu "Klub Polski", w reż. Pawła Miśkiewicza (Teatr Dramatyczny). Autorami scenariusza do spektaklu są Miśkiewicz i Dorota Sajewska.

W tej samej kategorii nominowano również: Magdalenę Cielecką za rolę Gombrowicza w spektaklu "Dzienniki" tegoż autora, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Teatr Imka); Ewę Dałkowską za kreację Elisabeth Costello w spektaklu "Koniec" (na podstawie utworów Johna Maxwella Coetzee, Franza Kafki i Bernarda Marii Koltesa) w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (Nowy Teatr); Krystynę Jandę za rolę Clarice w "Weekendzie z R." Robina Hawdona w reżyserii Krystyny Jandy (Och Teatr), Agatę Wątróbską za rolę Anety w spektaklu "Amazonia" Michała Walczaka w reż. Agnieszki Glińskiej (Teatr na Woli).

Jerzego Radziwiłowicza - za rolę Nikogo w "Kreacji" - nominowano do Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Piotr Adamczyk został doceniony za rolę Gombrowicza w "Dziennikach", a Marek Kalita - za rolę Generała w spektaklu "Generał" Jarosława Jakubowskiego w reż. Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (Teatr Imka); Piotr Ligienza został nominowany za rolę Liama w spektaklu "Sieroty" Dennisa Kelly'ego w reż. Grażyny Kani (Teatr Powszechny). Jerzego Trelę nominowano natomiast za rolę Starego Wiarusa/Leona Szypowskiego w "Klubie Polskim".

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominacje do nagrody przyznano: Izabeli Dąbrowskiej, która zagrała Zochę w "Naszej klasie"; Wiktorii Gorodeckoj za rolę Iriny w przedstawieniu "Starucha"; Annie Kłos za kreację Kobiety Bez Twarzy w spektaklu "Krety i rajskie ptaki" wg utworów Tadeusza Różewicza, w reż. Macieja Podstawnego (Teatr Dramatyczny); Patrycji Soliman - odtwórczyni roli Maszy w "Mewie" Antona Czechowa (reż. Agnieszka Glińska, Teatr Narodowy) oraz Ewę Wencel za rolę Ethel Banks w przedstawieniu "Przez park na bosaka" Neila Simona (reż. Tomasz Szafrański, Teatr Kwadrat).

Bartłomiej Bobrowski, za role Sąsiadów, w spektaklu "Starucha" ma szansę na otrzymanie Feliksa w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Nominowano także: Jarosława Gajewskiego za rolę Malvolia w "Wieczorze Trzech Króli"; Łukasza Lewandowskiego za rolę Jurka w "Amazonii" Michała Walczaka, Pawła Wawrzeckiego za rolę Jewgienija Dorna w spektaklu "Mewa".

Pięciu artystów otrzymało także nominację w katwegorii dla początkującego aktora/aktorki/reżysera/reżyserki (pracujących maksimum 3 sezony na scenie): Dobromir Dymecki został nominowany za kreację postaci przedstawiciela Riksbanku w spektaklu "Krety i rajskie ptaki"; Marta Kurzak za rolę Szimeny w "Cydzie" Pierre'a Corneille'a w reż. Ivana Alexandre'a (Teatr Polski); Maciej Podstawny za reżyserię "Kretów i rajskich ptaków"; Lidia Sadowa, która zagrała Violę i Sebastiana w "Wieczorze Trzech Króli" oraz Justyna Wasilewska za rolę Dzikiej w przedstawieniu "Zycie seksualne dzikich" Bronisława Malinowskiego (scenariusz Marcin Cecko, reż. Krzysztof Garbaczewski, Nowy Teatr).

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/99. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku. Po jego śmierci nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska. Konkurs organizuje co rok inny warszawski teatr - w tym roku jest to Teatr Dramatyczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji