Artykuły

Olsztyn. "Fałszywa księżniczka" w OTL

Najnowsza sztuka OTL w reżyserii Krystyny Jakóbczyk - oparta została na powiastce autorstwa dziewiętnastowiecznej angielskiej pisarki Mary de Morgan pt. "A Toy Princess" (1877 r.). Premiera w sobotę.

Ta krótka bajka nie tylko bawiła dzieci i dorosłych, ale zmuszała także do refleksji, poddając pod wątpliwość wiktoriańskie zasady dobrego tonu, które nie pozwalały angielskim kobietom na bycie sobą. Opowieść przeniesiona na scenę przez Krystynę Jakóbczyk - dzieje się w królestwie, którego mieszkańcy spętani są więzami konwenansu. W ich życiu nie ma miejsca na uczucia, emocje, odstępstwa od utartych reguł. Liczy się beznamiętne podążanie za schematem. Dworzanie są wobec siebie obojętni. Milczą - a to milczenie ma wymiar emocjonalny i uczuciowy. Kiedy w ich życie - za sprawą księżniczki Felicji - ma szansę wkraść się odrobina radości i szaleństwa- nie godzą się na to. Wybierają to, co zgodne z utartymi zasadami, przewidywalne, ale i sztuczne - Fałszywą Księżniczkę, która urzeka smutny i milczący dwór królewski.

Ta historia nie kończy się happy endem. Zmusza do refleksji i dyskusji nad koniecznością wyboru pomiędzy powinnością a prawem człowieka do szczęścia i miłości. Można w niej odnaleźć prawdy uniwersalne, które odnoszą się zarówno do zamierzchłej przeszłości, jak i dzisiejszej rzeczywistości. Ani na kartach historii, ani obecnie, nie brak bowiem ludzi tkwiących w pułapce konwenansu, którzy zamiast okazać emocje przybierają maski, czyniąc siebie i otoczenie nieszczęśliwymi.

"Fałszywa księżniczka" to już kolejna reżyserska realizacja Krystyny Jakóbczyk. Wyreżyserowała w naszym teatrze takie spektakle jak: "Tajemnice Olsztyńskiego Zamku", "Malutka czarownica", "Bracia Lwie Serce" czy cieszącą się ogromnym powodzeniem i do dziś będącą na afiszu naszego teatru "Opowieść wigilijną".

***

Krystyna Jakóbczyk - pisarka, autorka adaptacji, dramatów i scenariuszy, a przede wszystkim reżyser teatralny. Jest absolwentką Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. W latach 1981-1986 zajmowała się twórczością plastyczną, czego efektem było kilka indywidualnych wystaw lalek teatralnych. W 1994 r. ukończyła Wydział Reżyserii Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku. Od tego czasu karierę zawodową wiąże głównie z teatrem, literaturą i filmem. Jej biografia twórcza obejmuje ponad trzydzieści sztuk teatralnych wyreżyserowanych w wielu polskich teatrach. W Olsztyńskim Teatrze Lalek zrealizowała spektakle: Opowieść Wigilijna (1995 r.), Malutka Czarownica (1997 r.), Tajemnice Olsztyńskiego Zamku (1998 r.), Sklep z zabawkami (1999 r.), Urodziny Kubusia Puchatka (2000 r.) oraz Bracia Lwie Serce (2003 r.). Jej twórczość dramatopisarska obejmuje sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży (ok. dwudziestu sztuk) i dorosłych (dziesięć dramatów). Niektóre adaptacje i dramaty jej autorstwa zdobyły nagrody i wyróżnienia w ramach kolejnych edycji ogólnopolskiego konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Krystyna Jakóbczyk jest ponadto autorką scenariuszy filmów fabularnych, seriali telewizyjnych (w tym także animowanych), telenoweli oraz adaptacji filmowych a także powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży: Magiczna Ruletka (2004), Metamorfeusz czyli magiczny kasztan (2006), Opowieści wigilijne mojej Niani (2006).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji