Artykuły

Gdańsk. 19 kandydatów na dyrektora Teatru Miniatura

Pogłoski o dużym zainteresowaniu w całej Polsce objęciem stanowiska dyrektora gdańskiego teatru Miniatura okazały się prawdziwe. W konkursie startuje aż 19 osób. Wśród nich m. in. obecny p.o. dyrektora tej sceny Krzysztof Andruszkiewicz oraz związani z Trójmiastem reżyserzy Marek Brand i Romuald Wicza-Pokojski.

Termin składania aplikacji w konkursie minął w piątek 30 września o godz. 15. Do urzędu miejskiego trafiło aż dziewiętnaście zgłoszeń. - Chyba że są jeszcze jakieś w popołudniowej poczcie - mówi Anna Czekanowicz, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury. - Ale tego dowiemy się już w poniedziałek rano. Świetnie, że Teatr Miniatura budzi tak duże zainteresowanie. Z niecierpliwością czekam teraz na otwarcie kopert ze zgłoszeniami, z nadzieją, że taka ilość kandydatów przełoży się też na ich jakość.

Konkurs miasto Gdańsk - czyli organizator Teatru Miniatura - rozpisało w połowie sierpnia br., kiedy to na wcześniejszą emeryturę odszedł Konrad Szachnowski kierujący sceną od piętnastu lat.

W rozmowie z "Gazetą" start w konkursie oficjalnie potwierdziły trzy osoby, związane z Trójmiastem: Krzysztof Andruszkiewicz, Marek Brand i Romuald Wicza-Pokojski. Adruszkiewicz w Miniaturze pracuje od kilkunastu lat jako zastępca dyrektora ds. administracyjnych, obecnie - wobec wakatu na tym stanowisku - pełni obowiązki dyrektora naczelnego tej sceny. Jest on także politykiem SLD, "jedynką" na liście kandydatów do sejmu w najbliższych wyborach w okręgu obejmującym Gdańsk i Sopot. Andruszkiewicz był także kandydatem SLD na prezydenta Gdańska w ostatnich wyborach samorządowych.

Marek Brand jest reżyserem, dramaturgiem i aktorem, absolwentem wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W 1994 roku założył autorski Teatr Zielony Wiatrak, z którym przygotował ponad 20 premier. Współpracował z IKA Winda i Sopocką Sceną Off de BICZ, obecnie opiekuje się Teatrem w blokowisku w Plama GAK.

Romuald Wicza-Pokojski jest reżyserem i scenarzystą teatralnym. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy - początkowo działający w Brodnicy, a od kilkunastu lat w Toruniu - z którym zrealizował kilkanaście spektakli. Pokojski reżyserował też w teatrach zawodowych; ma na swoim koncie spektakle dla dzieci w Toruniu i Olsztynie, w gdańskim Teatrze Wybrzeże przygotował "Pamiętnik z dekady bezdomności" Anny Łojewskiej i "Kiedy przyjdą podpalić dom, to się nie zdziw" Pawła Demirskiego. Razem z Aleksandrą Szymańską kierował biurem, które koordynowało starania Gdańska w konkursie (przegranym na rzecz Wrocławia) o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Nowego dyrektora Miniatury wybierze dziewięcioosobowa komisja, której przewodniczącą jest Anna Czekanowicz. Prócz niej w komisji zasiądą dwie osoby z gdańskiego magistratu, dwoje przedstawicieli ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, dwoje pracowników teatru (wśród nich aktor Jacek Majok) oraz dwie osoby, wskazane przez Związek Artystów Scen Polskich.

Koperty z kandydaturami komisja otworzy w najbliższy wtorek. Wtedy też sprawdzona zostanie zgodność zgłoszeń z regulaminem konkursu (który wymaga od kandydatów m. in. doświadczenia w kierowaniu instytucją kultury). Przesłuchania przed komisją rozpoczną się tydzień później, 11 października. - Pomimo tak dużej ilości zgłoszeń ciągle jest szansa, że przedstawimy prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi naszą rekomendację w połowie października - uważa Czekanowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji