Artykuły

Kraków. Teatr Groteska na Festiwalu "Korczak..." w Warszawie

Aż dwa spektakle "Hommage Chagall" i "Dokąd pędzisz, koniku? zaprezentuje Teatr Groteska w październiku w Warszawie. Teatr otrzymał zaproszenie do udziału w XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "KORCZAK ".

Festiwal jest przeglądem wybitnych przedstawień z różnych stron świata i rejonów Polski. Impreza o międzynarodowym rozgłosie jest także okazją do spotkania ludzi Sztuki z dziećmi i młodzieżą. Organizatorem Festiwalu jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Festiwal odbędzie się w dniach 2-8 października 2011 r., a Teatr Groteska zagra w stolicy w sumie czterokrotnie. 3 i 4 października wystąpimy w znanym warszawskim Teatrze Rampa. I tak nasz wybitny autorski spektakl Adolfa Weltschka "Hommage Chagall" zagramy 3 października (poniedziałek) o godz. 11.00 i 19.30 (ten drugi specjalnie z myślą o dorosłej publiczności), a "Dokąd pędzisz, koniku?" Rady Moskovej w reż. Grzegorza Kwiecińskiego 4 października (wtorek) o godz. 10.00 i 12.00.

"Hommage Chagall" w reż. Adolfa Weltschka otrzymał dwie nagrody przyznawane przez środowiska teatralne w Warszawie, a teraz po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w stolicy Polski. Hommage Chagall jest Finalistą XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (jako jedyny teatr z Krakowa), a także otrzymał ATEST za rok 2009 - Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego Polskiego Ośrodka Artystycznego ASSITEJ.

Z dużym sukcesem spektakl wędruje po Europie, odnosząc sukcesy na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, jednak występ w stolicy Polski na Festiwalu wysokiej rangi artystycznej jest dla nas równie cenny jak zaproszenia na liczne festiwale zagraniczne.

Drugi z prezentowanych spektakli "Dokąd pędzisz, koniku?" [na zdjęciu] Rady Moskovej w reż. Grzegorza Kwiecińskiego to poetycka opowieść o dojrzewaniu, przyjaźni i poszukiwaniu własnego ja. Główny bohater Mały Konik bardzo chce być dorosły, ale dojrzałości nie osiąga ani próbując dotrzymać tempa Dużemu Koniowi, ani w radosnym, z pozoru, Wesołym Miasteczku. Konik spotyka na swej drodze Chłopca, który tak jak on poszukuje swego miejsca w świecie i nie godzi się na życie w niewoli. Dzięki sile przyjaźni i młodości udaje im się wyrwać się z ram Wesołego Miasteczka i pogalopować w stronę wolności i szczęścia... Niewątpliwym atutem przedstawienia jest niezwykła uroda plastyczna - scenografia do spektaklu zainspirowana została twórczością Tadeusza Makowskiego.

**

Patronem Festiwalu jest Janusz Korczak (1878-1942) - wybitny polski pedagog, lekarz, autorytet moralny, który bez reszty poświęcił swe życie i działalność dzieciom. Siła moralna, kryjąca się pod nazwiskiem Korczaka wywołuje silny rezonans społeczny i artystyczny w kraju i na całym świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji