Artykuły

Śląsk. Teatralne Złote Maski rozdane

Podczas wczorajszej gali w Operze w Bytomiu po raz 37. rozdano Złote Maski - nagrody marszałka województwa śląskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie teatru.

Triumfowali artyści z teatralnej rodziny Świętków - "Cholonek" [na zdjęciu] Teatru Korez uznano za spektakl roku. Tych, którzy uważnie śledzą teatralne życie regionu, wybór triumfatora szczególnie nie zdziwił. Przedstawienie wg powieści Janoscha w reżyserii Mirosława Neinerta i Roberta Talarczyka szybko stało się śląskim fenomenem granym gwarą. Nie bez powodu druga Złota Maska trafiła w ręce Grażyny Bułki - w kategorii aktorstwo - rola kobieca - bowiem jej Świętkowa z "Cholonka" to sceniczne mistrzostwo.

Nagrodę przyznano także Wiesławowi Sławikowi za role w "Panu Pawle" Teatru Śląskiego oraz "Dajcie mi tenora" Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Reżyserką roku została Katarzyna Deszcz ("Iwona, księżniczka Burgunda" w częstochowskim Teatrze im. Mickiewicza).

Najlepszym choreografem okazała się Katarzyna Aleksander-Kmieć ("Krzyk wg Jacka Kaczmarskiego" w chorzowskiej Rozrywce).

W bielskim przedstawieniu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" (Teatru Polski) doceniono muzykę Józefa Skrzeka.

Natomiast za scenografię do spektaklu "Kowal" katowickiego Ateneum nagrodę otrzymał Roman Kalarus. Spektaklem roku dla najmłodszych nagrodzono "Piękną i Bestię" z bielskiej Banialuki.

W tym roku przyznano także nagrodę specjalną. Za kreatywność i wszechstronność otrzymał ją Robert Talarczyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji