Artykuły

Szczawno-Zdrój. "Miłośnie i filmowo" w Teatrze Zdrojowym

W programie tegorocznej odsłony Festiwalu Wieniawskiego, która potrwa od 23 do 25 września (piątek-niedziela), znalazły się cztery koncerty.

Lecznicze właściwości źródeł w Szczawnie-Zdroju zostały ponoć odkryte już w średniowieczu, ale pijalnię wód oraz wokół niej całą uzdrowiskową infrastrukturę zbudowano tutaj dopiero na początku XIX wieku. Wtedy też do Bad Salzbrunn, bo tak wówczas nazywała się miejscowość, na leczenie zaczęły ściągać znane osobistości z całej Europy. I tak jak Duszniki-Zdrój do dziś wspominają i upamiętniają festiwalem dwa koncerty, które podczas pobytu w uzdrowisku dał młody Fryderyk Chopin, a Kudowa na całą Polskę od dziesięcioleci rozsławia Stanisława Moniuszkę, tak Szczawno przypomina, że to właśnie tutaj dwukrotnie - w 1855 i 1857 roku - występował przy okazji odbywanej kuracji wybitny polski skrzypek Henryk Wieniawski. Zaczęło się w połowie lat 60. od skromnych Dni Henryka Wieniawskiego, które dziś tytułują się międzynarodowym festiwalem.

Na inaugurację w piątek o godz. 19 utwory Wieniawskiego, Vivaldiego, Kilara, Paganiniego i Ennio Morricone zagra Klassik Modern - jedna z orkiestr kameralnych Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, którą dyryguje Roman Samostrokov. W sobotę (24 września) czekają nas dwa koncerty: o godz. 17 w Sali Owalnej Domu Zdrojowego w ramach recitali młodych talentów wystąpi gitarzysta Janko Rašeta i kwartet Continuo. Oprócz Wieniawskiego usłyszymy kompozycje współczesnego hiszpańskiego gitarzysty, aktora i piosenkarza Miguela Bosé.

O godz. 19 z kolei w Teatrze Zdrojowym zabrzmi "Miłośnie i filmowo" - spektakl Studia Buffo w wykonaniu maestra Krzysztofa Jakowicza i zespołu Kameleon Septet, który tworzył muzykę m.in. do komedii "Lejdis". W programie arcydzieła muzyczne ze światowego kina: od "Casablanki" po "Love story". Nowe aranżacje dla wszystkich piosenek stworzył Hadrian Filip Tabęcki. Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielny koncert (godz. 19 w Teatrze Zdrojowym): Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej zagra ku pamięci wieloletniego dyrektora artystycznego imprezy, zmarłego w tym roku Janusza Mencla. Koncert będzie nagrywany przez TVP Wrocław.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji