Artykuły

Kraków. Premiera w PWST

Dzisiaj na scenie przy Straszewskiego 22 premiera spektaklu dyplomowego IV roku Wydziału Aktorskiego pt. "Ja-jestem-nim" według opowiadań Etgara Kereta w reż. Szymona Kaczmarka

"Etgar Keret jest pisarzem bezlitosnym dla kreowanych przez siebie bohaterów. Ukazuje ich w krótkich, migawkowych obrazach, rejestrujących momenty upokorzenia, porzucenia, rozczarowania, depresji lub iluzorycznego szczęścia, które zawsze ma posmak czegoś zapożyczonego i kiczowatego. Keret jest bowiem postmodernistą świadomym literackich i filmowych klisz, za pomocą których ludzie próbują nazywać i przedstawiać to, co rozumieją i odczuwają jako miłość. Świadomym zarówno zużycia tych klisz, jak i godnej podziwu trwałości, z jaką funkcjonują, pomimo nieustannych prób ich podważenia, obalenia, ośmieszenia.

Umieściliśmy dwadzieścia trzy wybrane przez nas opowiadania Kereta w ramach zewnętrznego i arbitralnego porządku czterech pór roku, zachowując indywidualny charakter poszczególnych narracji i nie łącząc ich w fabularną konstrukcję. Podzieliliśmy je na rozdziały, aby następując po sobie, wzajemnie się oświetlały, zamiast logicznie z siebie wynikać. Jak napisał Roland Barthes we wstępie do "Fragmentów dyskursu miłosnego": "nie chodzi w tej książce o historię miłosną (czy historię jednej miłości), aby odwieść się od pokus szukania sensu, należało wybrać zupełnie nieznaczący porządek () nie należy lekceważyć siły przypadku zdolnej płodzić potwory; potworem byłaby w tym przypadku filozofia miłości wyłaniająca się z danego porządku figur tam, gdzie należy oczekiwać jedynie miłosnej afirmacji".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji