Chaos i anarchia w Starym Teatrze
Krakowski Stary Teatr przedstawił w czwartek swoje plany na nadchodzący sezon. Do stycznia zobaczymy 5 premier. Na początek artyści wprowadzą jednak w teatralne mury trochę chaosu i anarchii.
Stanie się to za sprawą dwóch reżyserów: Michała Borczucha, który przygotuje spektakl "Brand. Miasto. Wybrani" oraz Jana Klaty, twórcy przedstawienia pt. "Koprofagi, czyli znienawidzeni, ale niezbędni".
- Spektakl oparty na dwóch sztukach Ibsena, będzie opowiadał o społeczności, która po katastrofie żyje w stanie chaosu. W tę społeczność wchodzi człowiek, który ma receptę na kryzys
- opowiada o swoim dziele Borczuch. Jego premiera odbędzie się 24 września.
Jan Klata przeniesie nas z kolei do świata prozy Josepha Conrada, przedstawiając adaptacje dwóch jego powieści "W oczach zachodu" i "Tajny agent". Jedna z nich rozgrywa się w środowisku anarchistycznym Rosji i Szwajcarii, a druga wśród terrorystów Wielkiej Brytanii.
- Ktoś powiedział, że historia się nie powtarza, ale rymuje. To jeden z powodów, dla którego zajęliśmy się tymi tekstami. W XIX wieku też mieliśmy do czynienia z zamachami terrorystycznymi, w których ginęli ludzie i wybuchały budynki. Ten świat skądś znamy, dlatego warto o nim opowiedzieć - twierdzi Klata. Dodaje, że w jego przedstawieniu tym razem będzie dużo muzyki klasycznej i projekcji. Premiera już 1 października.
Na 26 października zaplanowano pokaz "Naszego miasta" Thorntona Wildera. Spektakl w reżyserii Szymona Kaczmarka miał premierę w warszawskim teatrze IMKA. W Krakowie zobaczymy nieco inną wersje widowiska, z częściowo zmienioną obsadą. Ten sam reżyser pod koniec roku przygotuje w Starym Teatrze "Kordiana". Wcześniej, bo 8 grudnia na Festiwalu Boska Komedia będziemy mogli zobaczyć "Pana Tadeusza" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.
Poza tym w Starym zaczyna niedługo próby Krystian Lupa, który wraca do zrealizowanego przed laty "Miasta snu". Pod koniec sezonu zobaczymy też przedstawienie Wojtka Klemma o Tytusie Andronikusie, "Iluzje" Iwana Wyrypajewa w reżyserii autora oraz "Chłopców" Stanisława Grochowiaka.