Artykuły

Teatr szuka oryginału fotografii

Twórcy sztuki o zagłębiu miedziowym w Lubinie proszą Czytelników o pomoc w znalezieniu ważnego zdjęcia.

Za dwa tygodnie w cechowni kopalni Lubin odbędzie się premiera spektaklu "Orkiestra". Sztukę o historii zagłębia miedziowego wystawi Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Rozpocznie ona 22 września Festiwal Teatru Nie-Złego.

Scenariusz na podstawie wspomnień mieszkańców miedziowych miast, głównie Lubina i Polkowic, napisał Krzysztof Kopka. Przedstawienie ma promować plakat, na którym twórcy sztuki chcą umieścić fotografię przedstawiającą Adama Jesionka, dyrektora technicznego KGHM w latach 1970-1971, w otoczeniu załogi. Niestety, zarówno legnicki teatr, jak i Polska Miedź dysponują tylko wersją elektroniczną fotografii.

- Fotografia pochodzi z kroniki Zakładów Górniczych Lubin, wydanej w 2003 roku - mówi Jacek Głomb, reżyser sztuki i dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. - Do oryginału nie udało się dotrzeć. Zdjęcia do kroniki wypożyczone były z prywatnych zbiorów.

Twórcy sztuki nie tracą jednak nadziei. Proszą mieszkańców zagłębia miedziowego o pomoc w dotarciu do autora zdjęcia bądź do oryginału fotografii.

Zarówno reżyser, jak i scenarzysta mają nadzieję, że mieszkańcy zagłębia miedziowego zareagują na ich prośbę tak samo, jak odpowiedzieli na apel o wspomnienia, rozmowy o tym, jak budowano kopalnie miedzi i jak pod ich wpływem zmieniał się region. Odzew na tę prośbę był większy, niż się spodziewano.

Tempo, w jakim powstała sztuka, jest imponujące. Roz-mowy z ludźmi, którzy budowali KGHM, rozpoczęły się wczesną wiosną. Po apelu artystów zgłosiło się sporo osób. Opowiedzieli o swoim życiu osobistym i zawodowym, a ich wspomnienia splatają się z historią - wielką i małą. Wszystko snuje się wokół górniczej orkiestry.

- Umiera jeden z byłych muzyków, skonfliktowany z zespołem. Koledzy z orkiestry mają dylemat: zagrać na jego pogrzebie czy nie zagrać - uchylał w maju rąbka tajemnicy Krzysztof Kopka.

Scenarzysta godzinami rozmawiał z górnikami emerytami, wysłuchał mnóstwa historii i anegdot. Tylko niektóre z nich znajdą się w sztuce. Kopka podkreśla jednak, że każda opowieść jest ważna, bo pomagała budować klimat tamtych dni.

Jeśli ktoś z Państwa wie, gdzie znaleźć zdjęcie, proszony jest o kontakt z teatrem w Legnicy, telefonicznie pod numerem 76-723-35-05 lub mejlowo: teatr @teatr.legnica.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji