Artykuły

Godzina z poezją

Słowa dzisiaj się nie szanuje. Poezja jest tu wyjątkiem, ale we współczesnym zabieganym świecie i dla niej jest coraz mniej miejsca. Są tacy, którzy ją lubią, ale lubi się także rosół z makaronem. Pisze o tym Wisława Szymborska w jednym ze swoich wierszy. A wiersz ten, obok wielu innych, przypomina poetycki spektakl przygotowany przez grupę aktorów Teatru „Wybrzeże”.

Spektakl zrodził się z inicjatywy samych aktorów z Haliną Słojewską na czele. To ona napisała scenariusz, a do swego pomysłu pozyskała grupę kolegów. Grzegorz Chrapkiewicz podjął się reżyserii tego programu, starając się nadać mu charakter poetyckiego przedstawienia z pewnymi elementami dramaturgii. W przestrzeń Małej Sceny im. Stanisława Hebanowskiego wkomponowali to widowisko Łucja i Bruno Sobczakowie, tworząc skromną scenografię o walorach symbolu, a muzycznie opracował Piotr Orawski. Taką genezę ma godzinny spektakl Allegro ma non troppo, którego premiera odbyła się w miniony poniedziałek.

Jest ważny z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze — z uwagi na poetyckie słowo znakomitej autorki, laureatki Nagrody Nobla, słowo skłaniające do pogodnej refleksji na[d] życiem w jego różnych przejawach.

Po drugie — ze względu na elegancję i szlachetność podania tego słowa, interpretowanego z aktorskim kunsztem przez Halinę Słojewską, Halinę Winiarską, Elżbietę Goetel, Alinę Lipnicką, Tomirę Kowalik, Małgorzatę Jaśkiewicz, Jerzego Kiszkisa, Jerzego Dąbkowskiego, Dariusza Szymaniaka i Jarosława Tyrańskiego. Po trzecie — także dlatego, że spektakl powstał poza repertuarowym planem, samorzutnie, a oparł się na poezji, dla której — również w teatrze — coraz mniej miejsca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji