Artykuły

"Niemoralni naukowcy?"

..to panel dyskusyjny, który po spektaklu "Kopenhaga" proponuje Teatr "Wybrzeże".

Premiera sztuki Michaela Frayna "Kopenhaga" w Teatrze "Wybrzeże" odbyła się w zeszłym miesiącu. Spektakl wyreżyserowany przez Krzysztofa Babickiego został dobrze przyjęty zarówno przez publiczność, jak i recenzentów.

Kanwą sztuki Frayna jest spotkanie dwóch fizyków - noblistów: Duńczyka Nielsa Bohra i Niemca Wernera Heisenberga. Spotkanie, do którego doszło w 1941 roku, zaważyło na losach świata; rozmowa bowiem dotyczyła badań nad bombą jądrową. Po premierach "Kopenhagi" zarówno w Nowym Jorku, jak i w Europie odbywały się otwarte spotkania, na których dyskutowano o odpowiedzialności naukowców za losy świata.

Dziś na temat tego spotkania wiemy więcej. Rodzina Nielsa Bohra zdecydowała się w zeszłym miesiącu br. na ujawnienie zawartości archiwum fizyka. Były tam także listy dotyczące spotkania w 1941 roku.

Teatr "Wybrzeże" zaproponował otwarte spotkanie i dyskusję 10 marca (niedziela) w Teatrze Kameralnym w Sopocie tuż po spektaklu "Kopenhaga", który rozpocznie się o godz. 12.15.

W dyskusji wezmą udział profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego: Józef Heldt z Wydziału Fizyki i Ludwik Kostro z Wydziału Filozofii oraz prof. Lucjan Śniadower - wybitny fizyk na stałe pracujący w Paryżu. Udział zapowiedziała także Małgorzata Semil, autorka polskiego przekładu "Kopenhagi". Organizatorzy zaprosili także naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i Trójmiasta.

Osoby zainteresowane spektaklem i dyskusją mogą dzwonić pod numer tel. 301 70 21, wew. 229.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji