Artykuły

Wrocław. Współpraca z San Sebastian w ramach ESK 2016

Podczas odbywającego się we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury władze miasta będą rozmawiać z burmistrzem San Sebastian o współpracy przy przygotowaniach do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Wrocław i hiszpańskie San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej) obejmą w 2016 r. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Burmistrz San Sebastian Juan Karlos Izagirre przyjedzie w czwartek do Wrocławia, aby wziąć udział w Europejskim Kongresie Kultury.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski, władze miasta chcą z burmistrzem San Sebastian omówić kwestie współpracy przy przygotowaniach do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - Mamy do omówienia wiele kwestii. Zarówno San Sebastian jak i Wrocław w swoich aplikacjach zawarły zobowiązania dotyczące miasta, które otrzyma tytuł ESK. Chcemy porozmawiać o kwestiach dotyczących wymiany młodzieży oraz przygotowaniu wspólnych projektów artystycznych. Liczę, że podczas Europejskiego Kongresu Kultury uda się określić wstępne warunki współpracy - mówił Obremski.

Wiceprezydent poinformował również, że partnerem do rozmów o współpracy kulturalnej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury będzie także mer Lwowa. - W aplikacji podkreślaliśmy nasze związki z Lwowem, naszym miastem partnerskim. Władzom Lwowa zależy na tym, aby uczestniczyć w wydarzeniach ESK - mówił Obremski.

Władze Wrocławia podkreślają również, że Europejski Kongres Kultury, który rozpocznie się w czwartek w stolicy Dolnego Śląska, jest niezwykle istotny w kontekście przygotowań miasta do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Zdaniem Obremskiego Europejski Kongres Kultury jest dla Wrocławia szansą "budowania marki Dolnego Śląska. - To we Wrocławiu odbędą się dyskusje o ważnych sprawach europejskiej kultury. Przyjadą tu ludzie, którzy w europejskiej kulturze są postaciami bardzo znaczącymi, twórcy, szefowie muzeów i galerii oraz ministrowe kultury decydujący o polityce w poszczególnych krajach Wspólnoty - wyliczał wiceprezydent.

Kongres zdaniem Obremskiego daje również szanse na poznanie i zrozumienie trendów oraz zmian zachodzących w kulturze XXI w. "My musimy w 2016 r. znaleźć odpowiedź na te zmiany oraz mieć intuicję, w którą stronę one podążą. Musimy wiedzieć czemu należy się przeciwstawić, a co wzmocnić" - tłumaczył.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji