Artykuły

Wrocław. Jubileusz Zdzisława Kuźniara

Aktor Teatru Wspólczesnego rozpoczął pracę na scenie przy ul. Rzeźniczej we wrześniu 1961 r. W tym sezonie świętuje 50-lecie pracy artystycznej.

Jego pierwsza premiera - wtedy jeszcze w Teatrze Rozmaitości - to rola Edwarda Lablache w "Idiotce" Marcela Acharda w reż. Józefa Pierackiego (maj 1962).

Przez 50 sezonów współpracował m.in. z Andrzejem Witkowskim, Helmutem Kajzarem, Kazimierzem Braunem, Jerzym Jarockim, Krystyną Meissner, Piotrem Cieplakiem, Janem Klatą. Zagrał wiele wspaniałych ról w przedstawieniach zespołowych - w sztukach Shawa, Shakespeare'a, Wyspiańskiego, Wandurskiego, Karpowicza, Różewicza, Słowackiego, Kajzara, Witkacego, Ionesco, Gombrowicza. Jeden jedyny raz wystąpił też w monodramie: w "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta grał starego Aktora wszystkimi siłami walczącego o swoją godność i prawo do życia - porażał widzów bogactwem środków aktorskich, wrażliwością skrywaną pod maską szorstkości, niezwykłym głosem.

W teatrze zadebiutował w 1955 r. - na scenie Teatrów Dramatycznych w Poznaniu. Zagrał ponad 90 ról teatralnych na scenach Poznania, Gdańska i Wrocławia. Jego wizerunek jest świetnie znany z filmu i telewizji - z blisko 140 ról w produkcjach najlepszych polskich reżyserów, m.in. Stanisława Lenartowicza, Andrzeja Wajdy, Janusza Kondratiuka, Waldemara Krzystka, Radosława Piwowarskiego, Juliusza Machulskiego.

Od 8 do 11 września - w trakcie Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu - na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego można będzie podziwiać Zdzisława Kużniara w "Pożegnaniu jesieni" w reż. Piotra Siekluckiegogo. Jest to jego najnowsza, 62. praca na scenie WTW, z którą związany jest od 50 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji