Artykuły

Poznań. Ukazała się książka o Teatrze Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży doczekał się księgi-albumu. Stało się to możliwe dzięki polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej i Instytutowi Adama Mickiewicza, który sfinansował w dużej mierze najnowszą premierę - "Planeta Lem".

Teatr Biuro Podróży pokazał to przedstawienie już w Londynie, Paryżu, Brukseli, Madrycie i Berlinie, Kijowie oraz w kilku miastach w Polsce. Wszędzie promując swoje wydawnictwo. W najbliższym czasie Biuro Podróży zagra "Planetę Lem" [na zdjęciu] w Moskwie i być może Mińsku.

Książka nosi tytuł "Między ziemią a niebem" i chyba doskonale pointuje specyfikę Teatru Biuro Podróży. To, co odróżnia ten zespół od innych jemu podobnych. W sensie dosłownym teatr, jaki proponuje Paweł Szkotak ze swoimi aktorami, rozgrywa się w tej właśnie przestrzeni. Aktorzy działają na wyciągniecie ręki widza, ale kiedy trzeba - poruszają się na szczudłach wysoko nad głowami publiczności. Teatr uprawiany przez Biuro Podróży z jednej strony jest mocno osadzony tu i teraz, odwołujący się do rzeczywistości, zaangażowany społecznie i politycznie, z drugiej zaś - mocno zmetafo-ryzowany, ponadczasowy, globalny. Najlepszym tego dowodem przedstawienie "Carmen funebre", którego premiera odbyła się w 1994 roku, a ono się nie starzeje. Aktualizuje się w każdym zakątku świata inaczej.

Książkę otwiera tekst Romana Pawłowskiego, który szkicuje historię teatru, próbuje umieścić twórczość Teatru Biuro Podróży w pejzażu polskim i światowym. W dalszej części - kolejne premiery opisują: Katarzyna Jasień (równocześnie autorka koncepcji i redaktorka książki), Łukasz Drewniak, Piotr Gruszczyński, Jane Frere, Dasha Krijanskaia. Całość zamyka rozmowa Katarzyny Jasień z Pawłem Szkotakiem i aktorami o najdłuższym stażu w teatrze - Martą Strzałko i Jarosławem Siejkowskim. Wszystkie szkice o spektaklach dopełniają fotografie, które są tak piękne i wymowne, że ktoś, kto nie widział tych przedstawień, może próbować je sobie wyobrazić. Dzięki takiej koncepcji, przedstawienia, które nie zostały zarejestrowane - otrzymały nowe życie. Wszystkie teksty tłumaczone są na angielski.

Szkoda i żal, że nie ma osobnego szkicu o pierwszych spektaklach Biura Podróży "Eienmal ist keinmal" (1988) i "Łagodny koniec śmierci" (1990), które poprzedziły wielkie widowiska plenerowe i sławę zespołu.

W księgarniach książka pojawi się 30 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji