Artykuły

Łódz. Nowy sezon w teatrach

Twórczość Witkiewicza, Levina i Brechta, wybitnych dramaturgów, zdominuje sceny łódzkie w rozpoczynającym się sezonie teatralnym. Jeszcze we wrześniu dwa festiwale - Łódź Czterech Kultur i Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej "TroTuArt"

Teatr Logos tradycyjnie zaczyna sezon. 7 września pokaże premierę spektaklu "U progu nieba" w reżyserii Pauliny Wycichowskiej. Opowiedziana jest w nim historia Ediego, który w drodze do nieba spotyka pięć osób. Dzięki nim poznaje głębszy sens życia.

Teatr im. Jaracza sezon teatralny rozpoczyna 9 września repertuarową "Kotką na rozpalonym, blaszanym dachu" Tennessee Williamsa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Dużą Scenę zainauguruje 17 września "Kaskada" wg "Udręki życia" Hanocha Levina. Banalna sytuacja małżeńskiego kryzysu stanie się pretekstem do przyjrzenia się lękom bohaterów - przed opuszczeniem, zapomnieniem i śmiercią. Dramat jest groteskowym spojrzeniem na człowieka, a reżyseruje Agnieszka Olsen.

Od 9 września w Teatrze Nowym znowu będzie można obejrzeć "Mayday", jeden z najpopularniejszych spektakli tej sceny. Do końca października Nowy zaproponuje aż cztery premiery. 30 września na podstawie dramatu Bertolda Brechta "Święta Joanna szlachtuzów" reżyser Jarosław Tumidajski pokaże widzom opowieść, w której świat jest targowiskiem. Wszystko ma w nim swoją cenę i wszystko niestety można kupić. 8 października o niespełnionej dziecinnej miłości dorosłych opowie spektakl "Piaskownica" Michała Walczaka w reżyserii Adama Biernackiego. Najciekawszą warstwą przedstawienia jest soczysty i dowcipny język. 14 października kolejny raz zobaczymy sztukę Hanocha Levina. Tym razem będzie to dramat "Szyc". Spektakl w wykonaniu artystów krakowskiego teatru Barakah prezentowano w innej obsadzie na ubiegłorocznym festiwalu Łódź Czterech Kultur. To kooperacja z fundacją Arteria. Zagrają: Agata Buzek, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Redbad Klynstra oraz Mariusz Saniternik. A 29 października w małej sali wystąpią aktorzy PWSFTviT we wspólnym przedsięwzięciu łódzkiej Filmówki i Teatru Nowego - "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa w reżyserii Wieniamina Filsztyńskiego.

Teatr Mały 10 września wystawi "Wariata i zakonnicę", sztukę na podstawie prozy Stanisława Ignacego Witkiewicza, skierowaną do młodzieży; wystawiana jest także w godzinach porannych dla szkół. Lekarze i siostry zakonne tytułowego wariata będą chcieli wyleczyć z obłędu. Środki, jakie zastosują, sprowadzą się do coraz mocniejszej kontroli i represji. Ci, którzy upierają się, by leczyć i uzdrawiać, okazują się prawdziwie obłąkani.

Teatr Wielki sezon rozpocznie 21 września musicalem "My Fair Lady". Na premierę "Marii Stuart" Gaetana Donizettiego, opery przygotowywanej we współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Śląską w Bytomiu, trzeba poczekać do 15 października.

Teatr Muzyczny 1 października, już w odnowionej siedzibie przy ul. Północnej, zaproponuje premierowy musical "Wonderful Town" z muzyką Leonarda Bernsteina, twórcy słynnego "West Side Story". Historia dwóch sióstr, które w poszukiwaniu szczęścia przyjeżdżają do Nowego Jorku, opowiedziana zostanie w rytmie bluesa, swingu i rock&rolla.

Teatr Powszechny przywita widzów 23 września hitowymi "Szalonymi nożyczkami" Paula Portnera, na które będzie się można wybrać przez cały tydzień. 22 października zostanie wystawiona premierowo sztuka "Życie", napisana przez nagrodzonego w drugiej edycji konkursu "Komediopisanie" Jarosława Jakubowskiego. Spektakl wyreżyseruje Paweł Aigner.

Dla najmłodszych widzów jako pierwsza 10 września otworzy swoją scenę Baśniowa Kawiarenka, wystawiając "Czerwonego Kapturka". W Teatrze Nowym 14 września premierę będzie miała "Pippi Langstrumpf" w reżyserii Zdzisława Jaskuły. 16 września rodzice mogą zabrać pociechy na "Pokolorowanki" do teatru Pinokio, a 18 września do teatru Arlekin, by poznać "Tajemnice wesołego miasteczka". 25 września teatr Piccolo zaprosi dzieci na "Urodziny Misia Uszatka".

Od 14 do 24 września będzie można zobaczyć spektakle w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur. 14 września w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych Leo Kantor zaprezentuje monodram "Tam, gdzie rosną porzeczki" (nie ma już wejściówek). 15 i 16 września zobaczymy"Mord" w Teatrze Nowym (bilety 30 zł) na podstawie "Morderstwa" Hanocha Levina (premiera w lutym 2011). 16 września w Wytwórni zobaczymy spektakl "Sprzedawcy gumek" w wykonaniu warszawskiego teatru Tomka Karolaka IMKA (bilety 25 zł). Na zakończenie festiwalu przygotowane są dwa spotkania z niemieckim tancerzem Raimundem Hoghe w Łódzkim Centrum Filmowym (bilety 15 i 30 zł). 23 września poprowadzi on wykład-przedstawienie, a dzień później zobaczymy jego choreografię w wykonaniu Emmanuela Eggemonta.

A 24 i 25 października w Łodzi wystąpią uliczne teatry z całej Europy w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej "TroTuArt".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji